Zamknij

Wyłudziła tysiące złotych od starszej pani na „policjanta”. Jest w rękach prawdziwej policji

Redakcja
14.09.2018 11:37
Wyłudziła tysiące złotych od starszej pani na „policjanta”. Jest w rękach prawdziwej policji
fot. Jan Graczyński/East News Polska

Policjanci z Rudy Śląskiej zatrzymali 27-latkę, która podając się za policjantkę Centralnego Biura Śledczego Policji, wyłudziła prawie 10 tysięcy złotych od 80-letniej kobiety. To kolejny taki przypadek w ostatnich dniach na Śląsku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Do oszustwa doszło na początku września. Gdy w mieszkaniu starszej rudzianki zadzwonił telefon, osoba po drugiej stronie słuchawki przedstawiła się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji i poprosiła o pomoc. 80-letnia kobieta przekazała kopertę z pieniędzmi fałszywej policjantce. Gdy oszustwo wyszło na jaw, do działań włączyli się kryminalni z rudzkiej komendy – relacjonował rzecznik rudzkiej policji starszy aspirant Arkadiusz Ciozak.

Zobacz także

Policjanci szybko powiązali z tą sprawą 27-latkę bez stałego miejsca zamieszkania. Przez kilka dni obserwowali kobietę, która jeździła po południowej Polsce. Gdy fałszywa policjantka wróciła do Rudy Śląskiej, została zatrzymana. Okazało się, że zdążyła wydać część wyłudzonych 80-latce pieniędzy.

Przyznała się do winy

Podczas przesłuchania podejrzana przyznała się do winy. Sąd zdecydował o jej aresztowaniu. Może jej grozić do 8 lat więzienia. Policjanci starają się zatrzymać osobę, która pomogła jej w oszustwie.

Zobacz także

To kolejne podobne zatrzymanie w ostatnich dniach na Śląsku. W poniedziałek policja poinformowała o ujęciu 27-letniego mieszkańca Chorzowa, który działając w ramach grupy przestępczej, oszukiwał starsze osoby, podając się za policjanta z CBŚ. Udało mu się wyłudzić 238 tys. zł. W tamtej sprawie zarzuty usłyszały już trzy osoby.

Policjanci wciąż ostrzegają

Mimo wielu informacji o próbach oszustw na wnuczka i na policjanta funkcjonariusze ciągle otrzymują sygnały o podobnych przypadkach. Apelują o czujność – zwłaszcza do seniorów. Przypominają, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Zobacz także

Przestępcy często modyfikują metody wyłudzania pieniędzy. Czasem, podając się za policjantów, w rozmowie telefonicznej przekonują starsze osoby, że uczestniczą w tajnej akcji. Każą wypłacić pieniądze z banku i wrzucić je do kosza na śmieci we wskazanym miejscu, by zwabić rzekomego przestępcę.

Na początku czerwca tego roku policjanci z Żor tylko w jeden weekend zanotowali serię prób oszustw na wnuczka i na policjanta. Oszuści usiłowali wyłudzić w sumie ponad 400 tys. zł. Dzwonili do mieszkańców, podawali się za krewnych, a także za prokuratora z Anglii i brytyjską policjantkę.

Zobacz także

Na początku grudnia zeszłego roku policjanci z Katowic zatrzymali 23-latka, który podawał się za policjanta i próbował wyłudzić 30 tys. zł od 83-latka. Przed oszustwem uchroniła seniora reakcja pracowników banku, którzy w porę zaalarmowali funkcjonariuszy, gdy starszy pan przyszedł wypłacić pieniądze z konta.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET/PAP/JZ