Wynieśli z Auschwitz widelec i maszynkę do strzyżenia. Sąd ukarał młodych Anglików

Redakcja
28.03.2017 23:03
Auschwitz
fot. Pixabay

Za uszkodzenie zabytku o szczególnym znaczeniu dla dobra kultury skazał we wtorek krakowski sąd dwóch nastoletnich Anglików, którzy w czerwcu 2015 r. zabrali z terenu Muzeum Auschwitz m.in. części maszynki do strzyżenia i widelca oraz dwa kawałki szkła zbrojonego ze świetlików.

Sąd skazał oskarżonych na kary grzywny w wysokości po 2 tys. zł i nakazał im zapłacenie po 6 tys. zł nawiązki na Fundację Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET
Sprawa dotyczyła dwóch 17-letnich Anglików, którzy zostali zatrzymani w czerwcu 2015 r. przez straż Muzeum po tym, gdy na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau wygrzebali z ziemi - według relacji strażnika - przedmioty i schowali je do kieszeni. Działo się to w rejonie, w którym w czasach funkcjonowania obozu znajdowały się magazyny z mieniem zagrabionym Żydom. W chwili zatrzymania mieli przy sobie m.in. części maszynki do golenia i kawałki szkła zbrojonego ze świetlików w baraku.

Zobacz także

Prokuratura oskarżyła Bena T. i Marcusa D. o kradzież dóbr o szczególnym znaczeniu dla dobra kultury, ale sąd w wyroku zmienił kwalifikację prawną zarzutu. Zdaniem sądu oskarżeni, podnosząc z gruntu w celu przywłaszczenia przedmioty z naturalnego historycznego miejsca ich ujawnienia, dokonali uszkodzenia zabytku w postaci pozostałości magazynu nr 5 rejonu Kanada 2, stanowiącego dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury na szkodę Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Oskarżeni uszkodzili oryginalny kontekst kulturowy, w jakim znajdowały się podniesione przedmioty.

RadioZET.pl/PAP/MaAl