Zamknij

Polacy jeszcze nigdy tak dobrze nie oceniali swoich finansów i gospodarki

Redakcja
26.05.2017 12:42

Od co najmniej 20 lat nie było sytuacji, że w Polsce liczba optymistów przeważa nad pesymistami. Tymczasem z majowego odczytu wskaźnika ufności konsumenckiej wynika, że po raz pierwszy jest odwrotnie.

Polacy jeszcze nigdy tak dobrze nie oceniali swoich finansów i gospodarki
fot. pexels.com

Główny Urząd Statystyczny od 1997 roku oblicza nastroje Polaków, dzieląc ich na tych, którzy w przyszłość patrzą z optymizmem i pesymizmem. Wnioskuje się to z odczytu wskaźnika ufności konsumenckiej. W maju 2017 r. wzrósł on do poziomu +3,1 proc., co oznacza, że pierwszy raz znalazł się powyżej zera. Większość respondentów dostrzega poprawę kondycji polskiej gospodarki i stanu swojego portfela i uważa, że jak sytuacja ulegnie poprawie, to na korzyść.

Najlepsze nastroje od 1989 roku

Wyniki opublikowanego we wtorek (23 maja) sondażu CBOS mówią, że 42 proc. Polaków ocenia sytuację gospodarczą Polski jako dobrą, a jedynie 15 proc. uważa ją za złą. Patrząc na historię wyników tego sondażu, pierwszy z wyników (42 proc.) od 1989 r. nigdy nie był na wyższym poziomie, a drugi (15 proc.) nigdy nie plasował się niżej.

Wzrost dochodów

Poprawa nastrojów wśród Polaków jest efektem wzrostu dochodów gospodarstw domowych. – Odsetek gospodarstw domowych, które zwiększają te zakupy, jest o 13 pkt proc. wyższy niż gospodarstw, które zachowują się bardziej wstrzemięźliwie – komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rp.pl/PAP/strz