Zamknij

Wybuch w kadłubie tupolewa. Fala zrywała z ludzi ubrania – cytaty z podkomisji smoleńskiej

Redakcja
10.04.2017 17:03
Wybuch w kadłubie tupolewa. Fala zrywała z ludzi ubrania – cytaty z podkomisji smoleńskiej
fot. YouTube

Zanim rządowy Tupolew zderzył się z ziemią, w kadłubie był wybuch i rozsypało się lewe skrzydło. Najprawdopodobniej był to ładunek termobaryczny. Fala wybuchu niszczyła przedmioty i zrywała z ludzi ubrania – to tylko wybrane zdania z prezentacji podkomisji smoleńskiej opublikowanej 10 kwietnia. Nagranie zaprzecza wielu dotychczasowym ustaleniom.

Zobacz koniecznie: Radiozet.pl ujawnia rosyjskie materiały wideo zrobione tuż po katastrofie.

Podkomisja powołana do ponownego zbadania katastrofy samolotu Tu-154 w dniu siódmej rocznicy przedstawiła wyniki swoich badań z ostatnich 12 miesięcy.

- Od samego początku zachowanie rosyjskich kontrolerów odbiegało od przyjętych standardów – takim stwierdzeniem rozpoczyna się ponad 40-minutowa prezentacja, którą 10 kwietnia w Wojskowej Akademii Technicznej zaprezentowali członkowie podkomisji. - Wiele wskazuje na to, że doszło do eksplozji jeszcze przed uderzeniem w brzozę. Najbardziej prawdopodobnym powodem eksplozji na pokładzie był ładunek termobaryczny. Fala wybuchu niszczyła przedmioty, wyrzucała na zewnątrz ciała i przedmioty, zrywała z ludzi ubrania. To tylko jedne z wielu kontrowersyjnych stwierdzeń, które można było usłyszeć z prezentacji.

Zobacz także

- Z całą pewnością trzeba stwierdzić, że komenda odejścia na drugi krąg została wydana na wysokości 100 metrów i nie było winą pilotów, że samolot nie zaczął się od razu podnosić – mówił spokojnym głosem lektor filmu. - Jeszcze przed przelotem nad brzozą rozpoczęła się destrukcja lewego skrzydła Tu-154 – stwierdzenie to jest powtarzane kilka razy. Na nagraniu podkomisji pada też zwrot: „Kontrolerzy nie informowali załogi, że sytuacja samolotu będzie trudna”.

- Będziemy kontynuować badania aż do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej – komentował po zakończeniu prezentacji przewodniczący podkomisji smoleńskiej. - Szczególne podziękowania dla Wojskowej Akademii Technicznej za niebywały wkład w badania, które miały miejsce w ostatnim roku – mówił minister obrony Antoni Macierewicz.

Michał Setlak, publicysta lotniczy, na antenie TVN24 na gorąco wytykał nieścisłości pokazane podczas prezentacji. - Pytania podkomisji smoleńskiej będzie można stawiać o godz. 22.30, kiedy rozpocznie się specjalna wideokonferencja z jej członkami – informował minister obrony Antoni Macierewicz.

Całe nagranie zaprezentowane na oficjalnym kanale Ministerstwa Obrony Narodowej na YouTube:

RadioZET.pl/strz