Zamknij

Kontrole w escape roomach. Uchybienia w ponad połowie sprawdzonych obiektów

Redakcja
22.01.2019 17:31
Kontrole w escape roomach. Uchybienia w ponad połowie sprawdzonych obiektów
fot. East News

418 skontrolowanych obiektów, uchybienia w 220. Ostatecznie 59 pokojów zagadek wyłączono z użytkowania. To wyniki kontroli w escape roomach, które przeprowadził Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Właściciele tłumaczą, że uchybienia w dużej mierze ciążą nie na nich, ale na właścicielach budynków, w których znajdują się pokoje zagadek. Kontrole wszczęto po tragicznym pożarze escape roomu w Koszalinie, w którym zginęło pięć nastolatek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wyniki kontroli w escape roomach, którą przeprowadził Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, przedstawił we wtorek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jak podał, dotychczas skontrolowano 418 obiektów, w 220 przypadkach wszczęto postępowania administracyjne. W efekcie tych postępowaniach wyłączonych z użytkowania zostało 59 obiektów.

Przyczyny wyłączeń? To przede wszystkim samowolne zmiany sposobu użytkowania oraz nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego obiektów, m.in. niedrożne przewody wentylacyjne lub ich brak.

- Są to postępowania głównie związane z nieprzedłożeniem stosownych dokumentów, takich jak np. książka obiektu budowlanego, protokoły z kontroli okresowych stanu technicznego czy zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania - powiedział Kwieciński.

Właściciele podkreślają, że większość uchybień dotyczy właśnie takich drobnych kwestii, jak braki protokołów czy niezłożenie dokumentów.

Zobacz także

Stowarzyszenie Właścicieli Escape Roomów przypomniało, że w „ostatnich tygodniach temat kontroli pojawiał się w przestrzeni publicznej bardzo często”, ale zwykle w formie uogólnień krzywdzących branżę. Jak dodało, uchybienia bardzo często ciążą na właścicielach budynków, w których znajdują się pokoje zagadek, a nie na samych właścicielach escape roomów.

„Z tego powodu bardziej uprawnione byłoby już mówienie o skali nieprawidłowości w polskich biurowcach i lokalach użytkowych, w których najczęściej znajdują się nasze scenariusze. Należy pamiętać, że gdyby z podobną gorliwością i szybkością skontrolowano w ten sposób często sąsiadujące z nami biura, puby czy gabinety, wynik kontroli byłby podobny” - zaznaczono w oświadczeniu.

Stowarzyszenie podkreśliło też, że jego członkowie są „głęboko poruszeni tragedią, która miała miejsce w Koszalinie”. Przypomnieli również, że chętnie współpracują ze służbami w celu podniesienia bezpieczeństwa w branży.

Zobacz także

Minister Kwieciński zaznacza jednak, że nieprawidłowości nie stwierdzono tylko w 83 obiektach.

- To pokazuje potężną skalę niespełniania wymogów przepisów  - ocenił minister.

Dodał, że do kontroli pozostały jeszcze 54 budynki, w których są prowadzone escape roomy. Escape roomy nadal kontrolują też strażacy.

RadioZET.pl/PAP/JŚ