Zamknij

Wyniki matur poprawkowych 2021. O której godzinie? Gdzie i jak sprawdzić?

09.09.2021 10:43
Matura 2021
fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER

Wyniki matur poprawkowych 2021 absolwenci szkół średnich odbiorą w piątek, 10 września. Jeśli zdadzą, będą mieli jeszcze szansę wziąć udział w tegorocznej rekrutacji na studia.

Maturę poprawkową 2021 absolwenci liceów, techników i szkół branżowych pisali 24 sierpnia. Przystąpiło do niej ponad 60 tys. osób w całym kraju.

Najwięcej - już tradycyjnie – zmierzyło się egzaminem z matematyki – ponad 50 tys. maturzystów. Matura 2021 pod tym kątem nie jest wyjątkowa, odkąd w 2010 wprowadzono obowiązkową matematykę na egzaminie dojrzałości, najwięcej poprawek jest właśnie z tego przedmiotu.

Drugim najczęściej poprawianym przedmiotem w tym roku był język polski. Do tego egzaminu podeszło ponad 7 tys. osób. Ponad 5 tys. maturzystów poprawiało maturę z angielskiego. Pojedyncze poprawki były z innych języków obcych, m.in. rosyjskiego, hiszpańskiego i francuskiego.

Wyniki matur poprawkowych 2021. Gdzie i jak sprawdzić?

Wyniki matury poprawkowej 2021 poznamy już w piątek, 10 września. Aby sprawdzić wyniki, od godz. 8.30 maturzyści mogą wejść na stronę swojej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, wybrać zakładkę „uczeń” i zalogować się, podając numer PESEL i hasło, które otrzymali podczas egzaminów w szkole. Jeśli ktoś je zgubił, musi zwrócić się do swojego liceum lub technikum o wygenerowanie kolejnego. Zbiorcze wyniki sierpniowych egzaminów Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje na swojej stronie ok. godz. 10.

Ci maturzyści, którym udało się zdobyć wymagane 30 proc. i zdać maturę poprawkową 2021, będą mogli jeszcze wziąć udział w rekrutacji na wybrane kierunki studiów. Część uczelni prowadzi nabór do końca września.

W maju z egzaminem dojrzałości nie poradziło sobie 25,5 proc. zdających, z czego 17,7 proc. miało prawo do sierpniowej poprawki - to osoby, które nie zdały tylko jednego obowiązkowego przedmiotu w części pisemnej. Ci, którzy nie zdali więcej niż jednego egzaminu, maturę będą mogli poprawić dopiero za rok.

Jak zwykle lepiej wypadli licealiści - 81 proc. absolwentów tych szkół z powodzeniem napisało maturę. W technikach egzamin dojrzałości zdało 64 proc. młodzieży.

Wyniki matur poprawkowych 2021. Jest szansa na studia

W maju w terminie głównym maturę 2021 podstawę z polskiego zdało 93 proc. maturzystów, średnio otrzymali 55 proc. Matematykę w terminie głównym zdało 79 proc. maturzystów ze średnim wynikiem 56 proc. Najlepiej wypadł jęz. angielski (najczęściej wybierany jako język obcy na maturze). Poradziło sobie z nim 94 proc. maturzystów, średnio uzyskując 76 proc.

Przypomnijmy, że w tym roku z powodu pandemii i lekcji zdalnych maturzyści nie musieli zdawać żadnego testu na poziomie rozszerzonym (tak jak to było dotychczas), obowiązkowo przystępowali więc tylko do trzech egzaminów: z języka polskiego, języka obcego i matematyki.

Także z powodu pandemii i nauki online matura 2021 była przeprowadzana na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie wymagań określonych w podstawie programowej. To oznacza okrojenie materiału o 20–30 proc. (w zależności od przedmiotu). Na przykład na polskim zawężono listę lektur, a na przedmiotach ścisłych, jak matematyka, zmniejszono liczbę zadań otwartych. Dotyczy to także matury poprawkowej. Tak jak w zeszłym roku maturzyści nie przystępowali też egzaminu ustnego z języka polskiego i obcego.

RadioZET.pl