Zamknij

Znamy wyniki MATUR 2019. CKE: Maturę zdało 80,5 proc. absolwentów

04.07.2019 11:29
Znamy wyniki MATUR 2019. CKE: Maturę zdało 80,5 proc. absolwentów
fot. Karol Makurat/Polska Press/East News

Wyniki matur 2019 zostały podane dziś o godzinie 8. Znamy też wyniki ogólnopolskie tegorocznego egzaminu dojrzałości. Z maturą nie poradził sobie co piąty zdający. Do egzaminu podeszło ponad 247 tysięcy absolwentów.

Wyniki matur można sprawdzać pod udostępnionymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną linkami. Komisja podzieliła Polskę na 8 rejonów, które opisujemy poniżej.

Wyniki matur 2019

Wyniki matur znajdziemy pod linkami OKE dla ośmiu rejonów Polski:

  • Gdańsk, województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie
  • Jaworzno, woj. śląskie
  • Kraków, woj. małopolskie, lubelskie, podkarpackie
  • Łomża, woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • Łódź, woj. łódzkie, świętokrzyskie
  • Poznań, woj. wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie
  • Warszawa, woj. mazowieckie
  • Wrocław, woj. dolnośląskie, opolskie

Po godz. 11 rozpoczęła się konferencja z udziałem ministra edukacji i szefa CKE w sprawie ogólnopolskich wyników matur.

Zdawalność egzaminów jest na podobnym poziomie jak przed rokiem. System informatyczny zadziałał. Cieszy nas dobra zdawalność na egzaminach na poziomie rozszerzonym — odchodzimy od „testomanii”, co niezwykle nas cieszy.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji

Matury 2019 – wyniki ogólnopolskie

Wyniki matur 2019 ogłosił na konferencji szef CKE, Marcin Smolik. Wskaźnik zdawalności matur był porównywalny do lat poprzednich. Z ponad 247 tysięcy tegorocznych maturzystów egzamin dojrzałości zdało 80,5 procent absolwentów. 13 procent może poprawiać egzamin w sierpniu. Reszta nie zdała matury.

20 sierpnia odbędzie się matura poprawkowa pisemna. Do egzaminu będą mogli przystąpić maturzyści, którzy nie zdali JEDNEGO obowiązkowego przedmiotu. Ustna matura poprawkowa odbędzie się 20-21 sierpnia 2019. Ewentualne świadectwa matury poprawkowicze odbiorą 11 września. Dwie lub trzy „oblane” matury oznaczają najbliższą poprawkę dopiero za rok.

Przed rokiem egzamin dojrzałości z języka polskiego zdało 98 proc. maturzystów, z matematyki 88 proc. (w liceach 91 proc., a w technikach - 82 proc.). Poziom zdawalności z najczęściej wybieranego języka (angielski) wyniósł 96 proc.

RadioZET.pl/cke.gov.pl