Zamknij

Wyniki rekrutacji – szkoły średnie wywiesiły listy

16.07.2019 09:37
Wyniki rekrutacji – szkoły średnie wywiesiły listy
fot. MARIUSZ GRZELAK/East News

Od godz. 9 rozpoczęło się ogłaszanie wyników rekrutacji w szkołach średnich. Do południa wyniki mają poznać uczniowie z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego.

Wyniki rekrutacji do szkół średnich zadecydują o najbliższych latach nauki. W tym roku nabór do liceów i techników jest szczególnie analizowany – placówki przyjmują w swoje mury tzw. podwójny rocznik, absolwentów wygaszonych gimnazjów i 8 klas szkół podstawowych. O ile w małych miejscowościach sprawa jest opanowana, o tyle w stolicach województw i Warszawie sprawa jest nieoczywista. W stolicy wyniki miały pojawić się o godz. 9.

Wyniki rekrutacji do liceów 2019

Jeśli uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły w pierwszym naborze, ma tydzień na potwierdzenie przyjęcia poprzez dostarczenie dokumentów. Czas upływa w przyszłą środę, 24 lipca, do godz. 10. W szkołach branżowych (dawne zawodówki) trzeba odebrać skierowanie na badanie lekarskie. Wydawane jest tylko dwa dni. Również należy dostarczyć je do przyszłej środy.

Zobacz także

Co, jeśli nie uda się rekrutacja z pierwszego naboru? Jeśli w szkołach będą wolne miejsca, to zostaną one opublikowane 25 lipca, czyli w przyszły czwartek. Rekrutacja uzupełniająca potrwa do 30 lipca.

Rząd zapewnia, że wystarczy miejsc, ale może się okazać, że marzący o liceum uczeń będzie musiał zadowolić się miejscem w zawodówce. 

Po południu MEN ma podać wyniki rekrutacji z całej Polski.

RadioZET/BCh