Zamknij

Kogo Polacy winią za problemy z rekrutacją? Nie tych, których wini szef MEN

16.07.2019 16:37
Wyniki rekrutacji do liceów 2019. Kto odpowiada za problemy uczniów?
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rekrutacja do liceów i związane z nią problemy to temat, który powraca od wielu tygodni. We wtorek okazało się, że do żadnej z wybranych szkół nie dostały się tysiące uczniów. Szef MEN sugeruje, że to przede wszystkim problem samorządów, które powinny zadbać o sprawny system rekrutacji. Polacy, zgodnie z najnowszym sondażem, mają inne zdanie.

Wyniki rekrutacji do liceów i techników  we wtorek przedstawiono w sześciu województwach. Wiadomo już, że do żadnej z wybranych przez siebie szkół nie dostały się tysiące uczniów, z czego ponad 3 tysiące w samej Warszawie, 3 tysiące w Poznaniu, a 1,6 tysiąca we Wrocławiu.

Zobacz także

Skąd takie problemy z rekrutacją? Kogo za to winią Polacy? Według najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 56 proc. badanych uważa, że za problemy z rekrutacją młodzieży do liceów odpowiada przede wszystkim rząd. Przypomnijmy, reforma edukacji autorstwa rządu PiS doprowadziła do kulminacji roczników. W efekcie do szkół średnich aplikowało ok. 370 tys. uczniów  więcej niż w poprzednim roku.

Samorząd, zgodnie z wynikami badania, winą za problemy z rekrutacją obarcza 25 proc. ankietowanych. O możliwej winie samorządów wspomniał też we wtorek szef MEN, Dariusz Piontkowski. Jak podkreślał, miejsc w szkołach jest więcej niż uczniów. Jeśli jednak kogoś za coś winić, to samorządy, bo to właśnie one odpowiadają za proces rekrutacji, który może być jego zdaniem wadliwy.

kto-odpowiada-za-problemy-z-rekrutacja

Badanie Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 zostało przeprowadzone na grupie 1002 osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24