Zamknij

Tysiące uczniów na lodzie. Szef MEN: mają w czym wybierać

16.07.2019 15:01
Wyniki rekrutacji do liceum 2019. Piontkowski z MEN: nie dostali się do szkół, ale mają w czym wybierać
fot. Mateusz Jagielski/East News

Wyniki rekrutacji do liceów i techników zostały przedstawione w kolejnych województwach we wtorek przed południem. Wiadomo już, że do żadnej z wybranych przez siebie szkół nie dostały się tysiące uczniów, z czego ponad 3 tysiące w samej Warszawie. Szef MEN Dariusz Piontkowski uspokaja jednak, że rekrutacja wciąż trwa, a sytuacja przed rokiem była dokładnie taka sama.

Pierwszy etap rekrutacji do liceów w kilku regionach już się zakończył. Wiemy, że w Warszawie do żadnej ze szkół na obecnym etapie rekrutacji nie dostało się ponad 3 tysiące uczniów. Ale problem z rekrutacją mają też uczniowie w innych miastach. W Katowicach do żadnej szkoły nie dostało się 190 uczniów, w Łodzi – 460, we Wrocławiu – 1,6 tys., a w Poznaniu prawie 3 tys.

Resort podtrzymuje jednak, że problem nie istnieje, bo miejsc w szkołach jest więcej niż uczniów. „W tym roku mamy 830 tys. miejsc w szkołach średnich i 725 tys. uczniów. Jest więc o ponad 100 tys. miejsc więcej” – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Zobacz także

Co z uczniami, których nazwiska w pierwszym etapie rekrutacji nie pojawiły się na żadnej liście przyjętych do szkół? „Mają w czym wybierać” – stwierdził Piontkowski.

„W poprzednich latach sytuacja była taka sama” – podkreślił minister i zasugerował, że być może trzeba przeprowadzić zmiany w systemie rekrutacji, bo to z nim mogą być problemy. A system rekrutacji organizowany jest przez samorządy. Wygląda więc na to, że dobrze się spisały, bo – jak wielokrotnie wskazywał szef MEN – miejsc w szkołach jest przecież więcej niż samych uczniów.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl