Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

SOP wydaje komunikat po wypadku prezydenta. Biegły określi obrażenia chłopca

05.10.2018 18:12
xxx wiadomosci

Śledczy powołali biegłego, który do poniedziałku przygotuje opinię i określi w niej obrażenia chłopca niegroźnie potrąconego w czwartek na pasach w Oświęcimiu przez wchodzący w skład kolumny prezydenta RP radiowóz. W związku z wypadkiem Służba Ochrony Państwa wydała specjalne oświadczenie. 

Wypadek w Oświęcimiu fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Każda sytuacja dotycząca nieplanowanego zatrzymania uprzywilejowanej kolumny samochodowej Służby Ochrony Państwa jest indywidualnie oceniana przez dowódcę ochrony bezpośredniej będącego w stałym kontakcie z osobą ochranianą " - poinformowała w oświadczeniu SOP.

''Szczegółowe procedury dotyczące przemieszczania się uprzywilejowanych kolumn samochodowych Służby Ochrony Państwa stanowią informacje niejawne" - dodano. 

Wypadek kolumny prezydenta w Oświęcimiu

Rzecznik policji w Oświęcimiu Małgorzata Jurecka poinformowała, że "lekarze nie stwierdzili wprawdzie obrażeń, ale ekspertyza biegłego musi zostać wykonana", bo tylko ona ma wiążące znaczenie. Od opinii biegłego zależy późniejsza kwalifikacja zdarzenia. Jeśli chłopiec doznał obrażeń utrzymujących się poniżej 7 dni wówczas zdarzenie badane będzie jako wykroczenie, a jeśli powyżej – przestępstwo.

Małgorzata Jurecka powiedziała, że w piątek policjanci przesłuchiwali świadków. - Dziecko wcześniej zostało rozpytane. Na razie nie ma potrzeby dokonywania formalnego przesłuchania. Przesłuchany zostanie natomiast jeden z jego rodziców – powiedziała.

Dodała, że w poniedziałek policyjne materiały trafią do oświęcimskiej prokuratury rejonowej. Wówczas może zapaść decyzja o wszczęciu postępowania pod kątem spowodowania kolizji lub wypadku.

Do zdarzenia doszło w czwartek około godz. 16.20, gdy jadąca powoli kolumna prezydencka z radiowozami na czele podjeżdżała do przejścia dla pieszych. Kierowca trzeciego z kolei radiowozu zatrzymał się, bo zauważył przy przejściu chłopca na hulajnodze. Przepuścił go. Kiedy dziecko przeszło, policjant powoli ruszył. Wówczas wbiegł drugi chłopiec, który wpadł na samochód. Uderzył w prawe nadkole i upadł.

Dziecku natychmiast udzielili pomocy ratownicy z karetki jadącej w kolumnie. Wyszedł do niego także prezydent Andrzej Duda. Nadjechało oświęcimskie pogotowie, które zabrało chłopca do szpitala. Po zbadaniu przez lekarzy dziecko wraz z rodzicami po kilkudziesięciu minutach wróciło do domu. 

Andrzej Duda w czwartek odwiedził Oświęcim. Przed miejscowym centrum kultury spotkał się z mieszkańcami. Wieczorem, przed wyjazdem, prezydent odwiedził poszkodowanego chłopca w domu.

RadioZET.pl/SOP/PAP/DG 

Oceń