Zamknij

Biskupi o wypadku pielgrzymów. Wśród rannych jest ksiądz. "Proszę o modlitwę"

06.08.2022 17:05
Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji
fot. PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

Hierarchowie kościelni reagują na wypadek z polskimi pielgrzymami w Chorwacji. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wezwał w niedzielę katolików w całej Polsce do modlitw za ofiar tragedii. Głos zabrały również parafie, z których pochodziły ofiary.

Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji wydarzył się w sobotę rano na jednej z chorwackich autostrad. Z nieznanych dotąd przyczyn pojazd z pielgrzymami, którzy jechali do sanktuarium Medjugorie, zjechał z drogi i wpadł do rowu. Według miejscowych służb zginęło 12 osób, a 32 zostało rannych (w tym 19 ciężko).

"Po rozmowie z duchownym wiemy, że pielgrzymi pochodzili z różnych stron Polski. Wśród nich było 10-12 osób z diecezji włocławskiej. Nie wszyscy przeżyli wypadek" - napisała na Facebooku w oświadczeniu Diecezja Włocławska. "Poinformowany o tragedii biskup włocławski Krzysztof Wętkowski składa wyrazy współczucia rodzinom ofiar. Wszystkich poszkodowanych pielgrzymów oraz ich rodziny otacza modlitwą" - dodano.

Wypadek z polskimi pielgrzymami. Wśród rannych ksiądz z Konina

- Potwierdzam, że 10-12 osób z diecezji włocławskiej brało udział w pielgrzymce do Medjugorie. Miałem okazję rozmawiać z księdzem wikariuszem z parafii św. Wojciecha w Koninie, który także brał udział w tym wyjeździe. Przekazał mi, że nie wszystkie osoby z naszej diecezji przeżyły wypadek. Najpewniej z nim razem byli tam głównie mieszkańcy Konina, ale nie umiem powiedzieć, czy wszyscy byli z Konina, czy tylko część. Ten ksiądz sam leży w szpitalu i jest poddawany różnym zabiegom, więc te informacje są niestety dość nieprecyzyjne - powiedział PAP rzecznik prasowy kurii diecezjalnej we Włocławku ks. prał. dr Artur Niemira.

Część ofiar wypadku pochodziła z wielkopolskich parafii. "Z ogromnym bólem przyjęliśmy informację, o wypadku autokaru, którym do Medjugorie podróżowali także pielgrzymi z naszej parafii. Wszystkich, którzy zginęli i tych, którzy są poszkodowani, wraz z wszystkimi cierpiącymi z powodu tej tragedii polecamy w modlitwie Panu Bogu" - napisała na Facebooku Parafia pw. Św. Wojciecha w Koninie.

Piotr Kortykowski, prezydent Konina, złożył w sieci kondolencje rodzinom ofiar. "Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami Diecezji Włocławskiej i służb Wojewody Wielkopolskiego. Rodziny osób poszkodowanych zapewniam o wsparciu miasta. Wszystkim osobom, w tym rannemu w wypadku wikariuszowi z Parafii pw. św. Wojciecha, życzę szybkiego powrotu do zdrowia" - napisał na Facebooku.

Głos w sprawie wypadku zabrał również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. "W związku z wypadkiem autobusu z polskimi pielgrzymami w Chorwacji proszę, aby w najbliższą niedzielę, podczas mszy świętych, modlić się w intencji wszystkich poszkodowanych oraz ich bliskich, prosząc o szybki powrót do zdrowia dla rannych oraz o życie wieczne dla zmarłych" - poinformował na Twitterze.

Minister zdrowia Chorwacji Vili Berosz poinformował, że ogółem 19 pacjentów z Polski znajduje się w stanie ciężkim, a 13 doznało lżejszych obrażeń.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP/TVN24.pl

C