Zamknij

Po wypadku przeoczyli zwłoki jednej z ofiar. Ciało cały czas było w busie

26.08.2021 12:04
Cierpice
fot. PAP

Podczas oględzin po poniedziałkowym wypadku w Cierpicach k. Torunia nie znaleziono zwłok mężczyzny, który podróżował w części ładunkowej busa. Ciało znaleziono dopiero we wraku na policyjnym parkingu. Do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku trafił wniosek o wyznaczenie innej jednostki do zbadania możliwych nieprawidłowości, zawieszono już także pięciu policjantów. 

Wypadek wydarzył się w poniedziałek rano w Cierpicach (woj. kujawsko-pomorskie), a konkretnie na drodze krajowej nr 10, na odcinku pomiędzy węzłami Toruń Zachód i Bydgoszcz Południe. Zderzyły się tam: auto osobowe, bus i ciężarówka.

Według początkowych ustaleń w wypadku zginęła jedna osoba, a trzy odniosły obrażenia. Dzień później policja otrzymała jednak informację, że w części ładunkowej busa mogła podróżować jeszcze jedna osoba. Zwłoki mężczyzny znaleziono w zabezpieczonym aucie, gdy stało już na policyjnym parkingu.

Wypadek w Cierpicach. Śledczy przeoczyli ciało jednej z ofiar

Jak mogło dojść do takiego przeoczenia? Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że ranne w wypadku osoby, które również podróżowały busem, zgodnie twierdziły, że więcej osób nim nie jechało. Powołując się więc na relacje uczestników zdarzenia, nikt kolejnego poszkodowanego nie poszukiwał.

- Pięciu funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, w tym zastępca naczelnika, zostało zawieszonych w czynnościach służbowych. Wobec nich zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Będzie ono prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy - powiedziała mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej policji. Podkreśliła, że na pewno doszło w tej sprawie do nieprawidłowości, ale o tym, kto ewentualnie nie dopełnił obowiązków, rozstrzygnie prokuratorskie śledztwo.

- Materiały dotyczące tego zdarzenia i ewentualnych nieprawidłowości przekazane zostały do prokuratora regionalnego. Złożono wniosek o wyznaczenie innej jednostki organizacyjnej prokuratury do rozpoznania tej sprawy - przekazał Jarosław Kilkowski z Prokuratury Okręgowej w Toruniu. Decyzję w tej sprawie podejmie Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Wniosek został złożony po to, by uniknąć możliwego konfliktu interesów w tej sprawie.

Wypadek w Cierpicach. Co ustalono w trakcie sekcji zwłok?

Jak ustaliła PAP, w części ładunkowej busa przewożonych było wiele narzędzi oraz materiałów budowlanych. Po zderzeniu pojazdów "zrobił się w niej kocioł". Najprawdopodobniej jednak żadna z osób pracujących na miejscu zdarzenia — po informacji, że w samochodzie nie podróżowało więcej osób - nawet nie otworzyła drzwi od części ładunkowej auta.

Na miejscu pracowali nie tylko policjanci, ale również strażacy, a czynności nadzorował prokurator. - Wstępna opinia biegłego po sekcji zwłok jest taka, że wielonarządowe obrażenia mężczyzny wskazują na śmierć na miejscu - dodał Kilkowski. 

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP (T. Więcławski)