Zamknij

Wstrząs w kopalni Bielszowice. Ratowników od drugiego górnika dzieli ok. 6 metrów

06.12.2021 10:40
Bielszowice
fot. PAP

Około 6 metrów dzieli ratowników od drugiego górnika uwięzionego w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Mężczyzna poszukiwany jest od dwóch dni po tym, jak w sobotę rano doszło tam do wstrząsu. Pierwszego z górników udało się uratować w nocy z soboty na niedzielę. 

Do  wypadku w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej doszło w sobotę rano w rejonie jednej ze ścian, 780 metrów pod ziemią. Wskutek wstrząsu o magnitudzie ok. 2,5 doszło do obwału skał w wyrobisku na odcinku 50-60 metrów. 

Wypadek w kopalni Bielszowice. Trwają poszukiwania drugiego górnika

Pod ziemią uwięzionych było dwóch górników. W nocy z soboty na niedzielę ratownicy wydobyli pierwszego z nich. Trafił on do szpitala św. Barbary w Sosnowcu, zdaniem lekarzy jest w dobrym stanie. 

Jak informuje śląska reporterka Radia ZET Daria Klimza, ratowników od drugiego z poszukiwanych dzieli obecnie ok. 6 metrów. Miejsce, w którym może się znajdować, wskazuje lokalizator z lampy. Wiadomo również, że dochodzi tam powietrze.

Akcja prowadzona jest jednak w ekstremalnie trudnych warunkach i jak powiedział w rozmowie z Radiem ZET wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Rajmund Horst, na ten moment nie da się określić, jak długo potrwa cała operacja. 

Można sobie wyobrazić, że z wyrobiska, które powinno mieć przekrój kilkunastu metrów kwadratowych, w tej chwili właściwie nie ma nic. Jest tylko rumosz skalny, w którym znajdują się wszelkiego rodzaju elementy metalowe

Rajmund Horst, wiceprezes PGG

- Wiemy na pewno po tych pomiarach oraz z tych miejsc, do których ratownikom udało się dojść, że pozostał nam odcinek 6 metrów, na którym ten górnik poszkodowany powinien się znajdować - dodał Horst w rozmowie z PAP. Jak zaznaczył, wykorzystywana podczas akcji kamera na razie nie zarejestrowała poszukiwanego, natomiast wspomniany lokalizator nadajnika z lampy górniczej pokazuje miejsce, w którym powinien być pracownik, z dokładnością 2-3 metrów. 

RadioZET.pl/PAP/DaK

C