Zamknij

Wypadek w kopalni Murcki-Staszic w Katowicach. Zginął 44-letni górnik

23.12.2020 08:48
wypadek w kopalni murcki staszic
fot. Tomasz Kawka /East News

Tragedia w kopalni Murcki-Staszic w Katowicach. Nad ranem zginął tam 44-letni górnik. To 16. w tym roku śmiertelna ofiara pracy w polskim przemyśle wydobywczym – wynika z danych nadzoru górniczego.

W kopalni Murcki-Staszic w Katowicach doszło w środę nad ranem do tragicznego wypadku. Po godzinie 4.30 w wyrobisku 720 metrów pod ziemią, podczas transportu materiałów drogą przewozową, 44-letni pracownik doznał ciężkich obrażeń, m.in. urazu głowy.

"Natychmiast przystąpiono do reanimacji, która niestety nie powiodła się. O godzinie 6.20 lekarz stwierdził zgon poszkodowanego" – powiedział PAP rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski.

Wypadek śmiertelny w kopalni Murcki-Staszic. Zginął 44-letni górnik

Zmarły górnik pracował w górnictwie od 22 lat, z czego 11 lat w katowickiej kopalni Murcki-Staszic. Przyczyny i okoliczności wypadku wyjaśniają służby BHP kopalni i PGG oraz Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach. Sprawę zbada także prokuratura.

Z danych Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że zmarły w środę górnik to szesnasta w tym roku śmiertelna ofiara pracy w polskim górnictwie, a dziewiąta w kopalniach węgla kamiennego.

Zobacz także

Do śmiertelnych wypadków doszło w tym roku – oprócz kopalni Murcki-Staszic – także w kopalniach węgla: Zofiówka, Ziemowit, Bobrek, Janina, Marcel, Rydułtowy, Szczygłowice i w zakładzie odwadniania kopalń, a ponadto w należących do KGHM kopalniach rud miedzi Rudna i Lubin oraz w odkrywkowych zakładach górniczych: Drahle III w woj. podlaskim, kopalni węgla brunatnego Turów, kopalni granitu Barcz I na Dolnym Śląsku i w kopalni surowców mineralnych Ruda w Budziskach k. Kuźni Raciborskiej.

Według danych WUG od początku tego roku do końca listopada w całym górnictwie doszło do 1854 rozmaitych wypadków, w tym 1534 w kopalniach węgla kamiennego – w 11 przypadkach górnicy doznali ciężkich obrażeń.

Zobacz także

W całym ub. roku w górnictwie zginęły 23 osoby, z czego 16 w kopalniach węgla kamiennego. Doszło do 2326 wypadków, w tym do 10 ciężkich.

RadioZET.pl/ PAP/ Polska Grupa Górnicza