Zamknij

Czarna seria nad wodą. W weekend utonęło kilkanaście osób

01.07.2019 09:58
Czarna seria nad wodą. W weekend  utonęło kilkanaście osób
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Aż czternaście osób utonęło w weekend — poinformowało w poniedziałek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W związku z sezonem letnim RCB apeluje, aby wybierać kąpieliska strzeżone i nigdy nie pływać po wypiciu alkoholu.

Zobacz także

RCB alarmuje

RCB przypomina również, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą. Instytucja podkreśla, żeby nie skakać do wody w nieznanych miejscach i pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Ponadto zaleca, żeby nie wbiegać do wody rozgrzanym i nie pływać bezpośrednio po posiłku.

Zobacz także

Inne zasady to m.in.: „stosuj się do poleceń ratownika”, „nie wypływaj na materacu daleko od brzegu”, „załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym”.

Utonięcia na kąpieliskach

To był przede wszystkim nieszczęśliwy weekend dla województwa lubuskiego – na terenie tego regionu utonęło czterech mężczyzn w wieku od 22 do 61 lat. „Okoliczności tragedii wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury” – poinformował w poniedziałek Mateusz Sławek z zespołu prasowego lubuskiej policji.

W sobotę na kąpielisku nad Jeziorem Nierzym niedaleko Gorzowa utopił się 23-latek. Poszedł popływać i zniknął pod powierzchnią wody. Jego ciało wyłowili dopiero płetwonurkowie ze Straży Pożarnej. Tego samego dnia do podobnej sytuacji doszło na kąpielisku w Nowogrodzie Bobrzańskim w powiecie zielonogórskim. Tam topił się 22-latek. Mimo reanimacji zmarł w szpitalu.

Zobacz także

W niedzielę również doszło do dwóch utonięć. W miejscowości Kije niedaleko Sulechowa (powiat zielonogórski) w stawie przy cegielni utonął 42-letni mieszkaniec Sulechowa, a w jeziorze w Ownicach w gminie Słońsk (powiat sulęciński) życie stracił 62-letni mężczyzna.

– Apelujemy o rozsądek nad wodą i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk i nigdy nie pływajmy po spożyciu alkoholu – powiedział Sławek.

Dodał, że od początku czerwca bieżącego roku w województwie lubuskim utonęło siedem osób.

 

 

RadioZET.pl/PAP/RCB