Zamknij

Oto skutki wypalania traw. Strażacy publikują drastyczne zdjęcia [GALERIA]

Redakcja
08.04.2018 16:00
Wypalanie traw
fot. OSP Polska Cerekiew

W 2018 roku w Polsce wybuchło 12 tys. pożarów traw. Zginęły dwie osoby, a 101 zostało rannych. Ludzka bezmyślność to także tragiczna śmierć niewinnych zwierząt. Strażacy z OSP w miejscowości Polska Cerekiew opublikowali w mediach społecznościowych drastyczne zdjęcia zwierząt, które zginęły w płomieniach wypalanych traw. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W piątek w Bydgoszczy wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zainaugurował ogólnopolską kampanię "Stop pożarom traw". Celem kampanii jest uświadamianie wszystkim skutków wypalania traw. Jarosław Zieliński zaznaczył, że kampania jest organizowana po raz kolejny, a działania przynoszą pozytywne skutki.

W konsekwencji pożaru traw do atmosfery przedostaje się wiele związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków zwierząt. Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru. 

Wypalanie traw zabija zwierzęta. Straż Pożarna publikuje zdjęcia: 

Intensywny bieg człowieka to 19 km/h, a szybkość pożaru traw to ok. 20 km/h. Jeżeli jest większy wiatr to ta szybkość jest zdecydowanie większa. Przed takim pożarem trudno uciec, dlatego ofiary. Rozpoczynamy kampanię, kiedy takich pożarów jest najwięcej (...). Stop bezmyślności - powiedział komendant główny PSP.

Straż pożarna przypomina, że za nielegalne wypalanie traw grozi 5 tys. zł grzywny, a nawet kara więzienia.

RadioZET.pl/PAP/OSP Polska Cerekiew/DG