Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wyprawa na K2: Kaczkan i Tomala szykują się

12.02.2018 10:22
xxx wiadomosci

Z bazy pod K2 narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum wyszedł Denis Urubko, a szykują się Marcin Kaczkan i Piotr Tomala. Natomiast Rafał Fronia jest w Skardu i czeka na lot do Islamabadu — przekazał Krzysztof Wielicki.

Wyprawa na K2: Kaczkan i Tomala szykują się fot. Rafał Fronia/Polski Himalaizm Zimowy / Facebook

— Po wykonaniu badań zdiagnozowano u niego pęknięcie przedramienia. Udzielono mu niezbędnej pomocy lekarskiej. Kontuzja wyklucza go z dalszego udziału w wyprawie — poinformował kierownik.

Dodał, że Urubko ma dokonać rekonesansu powyżej obozu pierwszego bez poręczowania, a w godzinach popołudniowych w górę wyjdzie zespół Kaczkan i Tomala w celu ubezpieczania linami terenu do „jedynki” i być może powyżej obozu drugiego, jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające.

Zagłosuj

Czy polscy himalaiści zdobędą szczyt K2?

W niedzielę Wielicki po konsultacji z dziesięcioma pozostałymi uczestnikami wyprawy (wcześniej musiał powrócić do Polski Jarosław Botor ze względów rodzinnych) dokonał wyboru innej drogi atakowania szczytu, tzw. Żebrem Abruzzi.

W piątek, w trakcie podchodzenia do obozu pierwszego na 5900 m drogą Basków samoistnie spadający kamień uderzył Fronię w przedramię. W środę w podobny sposób urazu — mimo posiadania kasku — doznał podczas wspinaczki do „jedynki” Adam Bielecki. Jak poinformował, powoli wraca do zdrowia i niedługo powinien ruszyć do góry.

RadioZET.pl/pap/maal

Oceń
Tagi