Zamknij

Włamali się do rezerwatu i robili sobie zdjęcia z ptakiem. Zwierzę nie przeżyło

05.07.2021 22:43
rezerwat przyrody Mewia Łacha
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Dwoje turystów mimo zakazu weszło na teren rezerwatu "Mewia Łacha" na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Młodzi ludzie wzięli na ręce ptaka i robili sobie z nim zdjęcia. Film z zachowania turystów jest dostępny w mediach społecznościowych. Sprawę bada policja.

Film dokumentujący zachowanie turystów wrzuciła na swoją stronę grupa Chronimy Naturę na Wybrzeżu - Grupa Badawcza Ptaków Wodnych "Kuling". Całą sytuację nagrali państwo Sawiccy, którzy obserwowali zachowanie turystów z drugiej strony Wisły. 

"W tym tygodniu, w rezerwacie przyrody +Mewia Łacha+, miała miejsce szokująca dla nas sytuacja. Para turystów przeszła przez szlaban z zakazem, płot z tablicą informacyjną o siedlisku ptaków, ominęła kolejną tablicę, kolejny płot i zaczęła spacerować po zamkniętej części rezerwatu, na której są gniazda ptaków na piasku. Obecne są już też pisklaki" - czytamy.

"Owi turyści zaczęli robić sobie sesję zdjęciową przy koszu nagniazdowym sieweczki obrożnej. Wracając, wzięli na ręce młodego ohara i zaczęli sobie z nim robić zdjęcia!! I to przy kolejnej tablicy informującej o zamkniętym terenie. Szok i niedowierzanie. Widać, że ptak był w złej formie, ponieważ nie miał siły uciekać" - poinformowali ekolodzy.

GBPW Kuling, zdjęcia i film: D. Sawicka
fot. GBPW Kuling, zdjęcia i film: D. Sawicka
GBPW Kuling, zdjęcia i film: D. Sawicka
fot. GBPW Kuling, zdjęcia i film: D. Sawicka

Turyści wdarli się na teren rezerwatu. "Poziom ignorancji osiągnął szczyt"

Jak dodają członkowie grupy, ptak "niestety został znaleziony już martwy. Poziom ignorancji i braku poszanowania dla zwierząt osiągnął już chyba szczyt. Cały incydent miał miejsce wieczorem". Według Chronimy Naturę na Wybrzeżu - Grupa Badawcza Ptaków Wodnych "Kuling", motorówka wodnej policji przypłynęła po ok. 45 min.

W poniedziałek oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Mariusz Chrzanowski przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że policja wyjaśnia sprawę zgłoszenia o turystach łamiących zakaz wstępu do rezerwatu.

Rezerwat przyrody "Mewia Łacha" na Wyspie Sobieszewskiej jest siedliskiem wielu gatunków ptaków, które właśnie tutaj mają mieć możliwość bezpiecznego życia. Rezerwat powstał w 1991 roku, a od kilkunastu lat znajduje się pod opieką Grupy Badawczej Ptaków Wodnych "Kuling", która zrealizowała tam m.in. projekt "Podziel się plażą". 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP