Andrzej Duda o zmianach w konstytucji: „Zapraszam do debaty”

Redakcja
26.04.2018 11:50
Andrzej Duda o zmianach w konstytucji: „Zapraszam do debaty”
fot. PAP

Dobra konstytucja, usprawniająca państwo i zapewniająca pomyślność polskim obywatelom musi służyć przyszłości — powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając czwartkowy kongres „Wspólnie o konstytucji na Narodowym”. — Referendum będzie spełnieniem mojej politycznej misji — zaznaczył prezydent. 

Zagłosuj

Czy Konstytucja powinna zostać zmieniona?

Liczba głosów:

Prezydent, nawiązując do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości, podkreślił, że „to szczególna sposobność i zobowiązanie, aby przywołać dumne dziedzictwo przeszłości, ale również z energią i śmiałością spojrzeć w przyszłość”. — Dobra konstytucja, usprawniająca państwo i zapewniająca pomyślność polskim obywatelom musi tej właśnie przyszłości służyć — oświadczył.

Andrzej Duda zaznaczył, że projekt referendum, który zainicjował w zeszłym roku, ma na celu włączenie społeczeństwa w proces tworzenia konstytucji już od samego początku prac nad nią. — Taki właśnie jest sens ogólnokrajowego referendum o charakterze konsultacyjnym, które ma odpowiedzieć na pytanie, czy obywatele chcą zmian lub uchwalenia nowej konstytucji oraz określić kierunek nowelizacji — przekonywał prezydent.

Jak zauważył, jest to odwrócenie „dotychczasowej praktyki, w której Polacy pytani byli o opinie dopiero na końcu, a ich wybór ograniczał się do zatwierdzenia albo odrzucenia przyjętego już de facto aktu konstytucyjnego”.

Zobacz także

Prezydent zachęcał do „refleksji nad polską tradycją konstytucyjną”. — Roztropnym jest bowiem, w moim przekonaniu, zacząć poszukiwanie najlepszych rozwiązań na przyszłość od uważnego spojrzenia w przeszłość — zaznaczył Duda.

RadioZET.pl/PAP/KM