Wyższy wyrok na podpalacza zabytkowego kościółka na Woli Justowskiej

Redakcja
24.03.2017 19:28
Kosciol na Woli Justowskiej
fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

Krakowski sąd okręgowy w wydziale odwoławczym podwyższył w piątek karę z półtora roku do dwóch lat więzienia dla 33-letniego Dominika M., oskarżonego o podpalenie w 2002 r. zabytkowego kościółka na Woli Justowskiej w Krakowie.

Sąd podkreślił, że podwyższenie wyroku było uzasadnione, ponieważ oskarżony podpalił zabytkowy kościół chcąc zaimponować kolegom i wygrać absurdalny zakład o skrzynkę piwa.

Do pożaru doszło w nocy z 5 na 6 kwietnia 2002 r. W wyniku podpalenia budynek zabytkowego drewnianego kościoła parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski przy ul. Panieńskich Skał 18 w Krakowie uległ całkowitemu zniszczeniu, razem z wyposażeniem. Straty oszacowano na blisko 2,9 mln zł.
Początkowo śledztwo zostało umorzone. Do zatrzymania podejrzanego Dominika M. doszło w 2013 r. Jak podawała prokuratura, podpalenie wiązało się z fascynacją ówczesnego 19-letniego licealisty muzyką satanistyczną ze Skandynawii.

Oskarżony nie przyznawał się do winy. W październiku ub.r. roku sąd I instancji skazał go na karę półtora roku więzienia i nakazał zapłatę 100 tys. zł. Od wyroku apelację złożyli obrońca i prokurator. Sąd odwoławczy apelację obrony uznał za niezasadną i chybioną; uznał natomiast argumenty prokuratora, który chciał podwyższenia wyroku.

RadioZET.pl/PAP/MaAl