Zamknij

ZDF nie musi przepraszać? Prawnik Tendery idzie do Sądu Najwyższego [NEWS RADIA ZET]

Redakcja
22.08.2018 12:24
ZDF i "polskie obozy śmierci". Prawnik Karola Tendery idzie do Sądu Najwyższego
fot. carlosftw/Pixabay

Prawnik reprezentujący byłego więźnia obozu w Oświęcimiu Karola Tenderę, który pozwał telewizję ZDF za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”, zamierza wystąpić do Sądu Najwyższego z wnioskiem o zadanie tzw. pytań prejudycjalnych Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej — dowiaduje się Radio ZET.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mecenas Lech Obara chce, aby Sąd Najwyższy zapytał unijny Trybunał, czy publikacja przeprosin nakazana prawomocnym wyrokiem sądu rzeczywiście jest sprzeczna z prawem do wolności wypowiedzi w Niemczech, jak orzekł niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości.

Jak mówi Radiu ZET mecenas byłego więźnia Auschwitz, postanowienie niemieckiego Trybunału to „skandaliczna i arogancka” decyzja ingerująca merytorycznie w wyrok polskiego sądu.

ZDF nie musi przepraszać za „polskie obozy zagłady”. Zapadł wyrok

— To policzek dla wszystkich polskich sędziów i złamanie porządku prawnego UE. Tak jak my wykonujemy wyroki niemieckich sądów, tak Niemcy powinni wykonywać nasze — mówi Lech Obara.

Federalny Trybunał Sprawiedliwości Niemiec uznał, że stacja ZDF nie musi przepraszać na swojej stronie internetowej byłego więźnia Auschwitz-Birkenau Karola Tenderę za określenie „polskie obozy śmierci”. Wcześniej odmienny wyrok wydał sąd w Krakowie.

Zobacz także

Niemiecka strona uznała, że postanowienia polskiego sądu nie mogą być stosowane na terenie Niemiec, gdyż byłoby to „oczywistym naruszeniem fundamentalnego prawa wolności opinii oraz mediów”.

RadioZET.pl/PT/PAP/PTD