ZNP: Już pół miliona podpisów pod referendum ws. reformy edukacji

Redakcja
20.03.2017 17:06
Szkoła
fot. East News

Pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji zebrano pół miliona podpisów - poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Zaznaczył, że to dane szacunkowe, ponieważ wszystkie zebrane podpisy zostaną dokładnie policzone pod koniec marca.

- Związek Nauczycielstwa Polskiego dziękuje wszystkim osobom, organizacjom i stowarzyszeniom, które włączyły się aktywnie w zbiórkę podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum - powiedział Broniarz na wspólnym briefingu z przedstawicielami Partii Zieloni, która jest w komitecie organizacyjnym referendum.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Jak mówił, członkowie komitetu chcą, by akcja w swojej pierwszej fazie zakończyła się z końcem marca. - Wówczas policzymy dokładnie, ile mamy głosów. I wspólnie z koalicją "Nie dla chaosu w szkole" podejmiemy decyzje, co robimy dalej - poinformował.

Prezes ZNP, pytany, ile szacunkowo zostało już zebranych podpisów, odpowiedział: - Podawaliśmy w ubiegłym tygodniu, że mamy ponad 400 tys. podpisów. Zarówno w piątek, jak i dziś w godzinach porannych, przyszło do nas kilkaset kart z podpisami. Jestem przekonany, że 0,5 mln już mamy, ale chcemy zebrać zdecydowanie więcej.

O co chodzi w całej inicjatywie?

Pomysłodawcą referendum jest ZNP, a w skład komitetu wspierającego inicjatywę wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych.

Reforma edukacji, w ramach której zostanie zmieniona m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

O tym, czy referendum edukacyjne się odbędzie, zdecyduje Sejm w głosowaniu nad wnioskiem w tej sprawie. Aby złożyć taki wniosek, przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej muszą złożyć w Sejmie minimum 0,5 mln podpisów popierających zorganizowanie referendum. Pytanie, jakie komitet referendalny chce zadać Polakom, brzmi: "Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku".

RadioZET.pl/PAP/MP