Zamknij

ZNP wypłaci pomoc finansową strajkującym nauczycielom. Komu przysługuje świadczenie?

05.06.2019 18:58
ZNP wypłaci pomoc finansową strajkującym nauczycielom. Komu przysługuje świadczenie?
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER

Strajkujący nauczyciele i pracownicy oświaty otrzymają pomoc finansową z funduszu strajkowego najwcześniej pod koniec czerwca – informował dziś dziennikarzy PAP Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Chcesz czytać częściej takie artykuły? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku 

ZNP podało, że do tej pory do władz Związku wpłynęło blisko 7,3 tysiąca wniosków o finansowe wsparcie ze społecznego funduszu strajkowego "Wspieram Nauczycieli".

To dopiero początek. Spodziewamy się, że wniosków będzie o wiele więcej, ponieważ oddziały ZNP, które je przyjmowały, mają czas do 10 czerwca na ich zaopiniowanie i przesłanie do Warszawy

ZNP

O świadczenie starają się pracownicy oświaty niebędący członkami związków zawodowych, którzy po kwietniowym strajku znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Część samorządów nie wypłaciła nauczycielom „wyrównania” za czas protestu. Historie z wynagrodzeniami na poziomie 500 złotych wypłaty trafiały później na nagłówki mediów.

ZNP wyjaśnia, że ma 10 dni na zaopiniowanie wniosku i przesłanie go do komisji powołanej przez Sekretariat ZG ZNP. Z racji, że koniec roku szkolnego wypada 19 czerwca bardzo możliwe, że pomoc finansowa ze składek związku trafi do nauczycieli już w wakacje. 

Zobacz także

Na koncie funduszu jest dziś ponad 8,5 miliona złotych. Podziału środków dokonać ma Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli”. Pomoc finansowa w kwocie 500 zł obejmie osoby, które nie należały do związków zawodowych, protestowały minimum 9 dni, (połowę czasu strajku), nie dostały wynagrodzenia za czas strajku i znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

To oznacza, że nauczyciele, którzy wcześniej przerwali protest, np. na udział w egzaminach gimnazjalnych i ośmioklasistów, nie mogą ubiegać o pomoc z funduszu strajkowego.

RadioZET.pl/PAP