Zamknij

Znajdziesz nas także

Pobierz apkę Radia ZET

Będzie referendum ws. reformy edukacji? Opozycja i związkowcy zbierają podpisy

Redakcja
25.02.2017 15:29
Edukacja
fot. East News

Stowarzyszenia edukacyjne i partie opozycyjne zwarły szeregi i razem ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum ws. rządowej reformy systemu edukacji. - Liczymy na to, że głos obywateli będzie słyszalny - zapowiadają. 

Z pomysłem wyszło ZNP, a przyłączyły się do niego organizacje i stowarzyszenia edukacyjne oraz opozycyjne partie polityczne i związkowcy z OPZZ.

Aby głos Polaków był słyszalny

Inicjatorzy tego przedsięwzięcia planują wspólnie zebrać 500  tysięcy podpisów, bo jak przekonują, jest jeszcze czas, żeby zatrzymać likwidację gimnazjów i inne zmiany, które zamierza wprowadzić rząd już od września. 

- Ważne jest, aby pokazać, że Polacy się na to nie zgadzają. Trzymamy też panią premier Beatę Szydło za słowo, kiedy zapowiada, że głos obywateli będzie słyszalny - mówi lider Nowoczesnej Ryszard Petru. 

- Obawiamy się bowiem, że chaos po wprowadzeniu tej reformy będzie niesamowity, nie chodzi tylko o budynki, chodzi o stres, jaki będą miały dzieci, rodzice, oczywiście też nauczyciele, którzy będą zwalniani. W każdym mieście sprawdzamy dokładnie, ile gimnazjów zostanie zlikwidowanych w wyniku tej złej zmiany, którą wprowadza rząd Beaty Szydło - tłumaczy. 

Szeroka inicjatywa przeciw reformom

Zbiórka podpisów prowadzona jest w całej Polsce do 8 marca. Porozumienie w sprawie referendum, w którym Polacy mieliby odpowiedzieć na pytanie: "Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku", podpisali pod koniec stycznia przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych popierających pomysł referendum, m.in. Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesna, PSL, Razem oraz Inicjatywy Polska. 

Ustawa przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej została już w zeszłym miesiącu przegłosowana przez Sejm i Senat oraz podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Reforma systemu oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących szkół zostaną wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

RadioZET.pl/PAP/AJ/MP