Oszuści podszywają się pod ZUS. „Próba zawirusowania komputera i wyłudzenia danych”

Redakcja
13.09.2018 12:00
Oszuści podszywają się pod ZUS. „Próba zawirusowania komputera i wyłudzenia danych”
fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Uwaga na oszustów, którzy podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysyłają maile z fakturami, które rzekomo trzeba opłacić. ZUS informuje, że żadnych faktur nie wysyła i jest to próba zawirusowania komputera i wyłudzenia danych.

Chcesz śledzić takie informacje? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

„W ostatnich dniach do części klientów ZUS trafiły maile, rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam ZUS. Do wiadomości załączony jest plik z fakturą. Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych” – poinformował w komunikacie rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.

ZUS ostrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej PAP informacji radzi, by w przypadku otrzymania maila najlepiej od razu go skasować, a przede wszystkim nie otwierać załączonego w nim pliku. Przypomina przy tym, że ZUS „nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową”.

„Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS” – czytamy w komunikacie.

Zobacz także

W przypadku wątpliwości lub podejrzeń co do otrzymanych maili z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można się kontaktować z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00.

RadioZET.pl/PAP/DG