Zamknij

242 miliony od ZUS. Pieniądze nie trafią jednak do emerytów

Redakcja
02.03.2018 12:24
242 miliony od ZUS. Pieniądze nie trafią jednak do emerytów
fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawarł z Konsorcjum Comarch umowę na wsparcie eksploatacji i utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS — poinformował w piątek rzecznik Zakładu, Wojciech Andrusiewicz. Wartość czteroletniego kontraktu to 242 mln zł.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Zagłosuj

Czy odprowadzasz składki do ZUS?

Liczba głosów:

Przetarg na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS został ogłoszony we wrześniu 2015 r. Stanęło do niego czterech oferentów. Ostatecznie ofertę złożyły trzy podmioty: Asseco Poland S.A., Konsorcjum Comarch oraz Konsorcjum Atos. Największą liczbę punktów w postępowaniu przetargowym uzyskało Konsorcjum Comarch z ceną 242 mln zł brutto.

W styczniu tego roku Krajowa Izba Odwoławcza nie zmieniła wyników przetargu na utrzymanie systemu informatycznego ZUS. Zakład wybrał firmę Comarch, przegranym było Asseco. Obie firmy złożyły odwołania do KIO, które Izba odrzuciła. Asseco odwołało się do w tej sprawie sądu. Rzecznik ZUS zwrócił jednak uwagę, że zgodnie z prawem złożona skarga nie stanowi przeszkody do zawarcia umowy pomiędzy ZUS a Konsorcjum Comarch.

— Zawarcie umowy było możliwe po wyroku KIO z 23 stycznia 2018 r., który oddalił wszystkie złożone odwołania na wybór oferty Konsorcjum Comarch, stwierdzając tym samym, że wybór ZUS był prawidłowy i zgodny z prawem — wyjaśniał Andrusiewicz.

Zobacz także

Zgodnie z zawartą umową Comarch ma 12 miesięcy na przejęcie świadczenia wszystkich usług związanych ze wsparciem eksploatacji i utrzymania systemu informatycznego ZUS. — Na wstępie jednak, w ciągu 30 najbliższych dni, Comarch musi przedstawić szczegółowy harmonogram przejmowania poszczególnych usług od dotychczasowego wykonawcy. Co ważne, harmonogram, by stał się obowiązujący, wymaga zatwierdzenia przez Zakład. Od chwili przejęcia usługi mają być świadczone przez Konsorcjum przez 48 miesięcy lub do wyczerpania maksymalnej kwoty wynagrodzenia tj. 242 mln zł brutto — zaznaczył rzecznik.

Emerytury w Polsce

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 roku wyniesie 102,98 proc. W rezultacie najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych — o ok. 67,28 zł.

Eksperci zwracają uwagę, że waloryzacja świadczeń jest najwyższa od pięciu lat. 

RadioZET.pl/PAP/DG