Zamknij

Za miesiąc decyzja ws. ustawy o kredytach walutowych

Redakcja
22.02.2017 14:45
Frank
fot. East News

Za miesiąc zostanie podjęta decyzja, który z projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych będzie stanowił podstawę do dalszych prac - poinformował w środę przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Jacek Sasin.

Sasin dodał, że prace nad ustawą o kredytach walutowych w Komisji Finansów Publicznych mogą zakończyć się szybciej, niż zakładano. Według wcześniejszych założeń prace komisji nad tą tematyką miały się zakończyć do wakacji.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Teraz myślę, że te prace będą mogły być podjęte szybciej, bo jeśli termin miesięczny na dokonanie wyliczeń zostanie dotrzymany, to będziemy mogli podejmować rozstrzygające decyzje, który projekt będzie projektem wiodącym. Wtedy myślę, że to procedowanie będzie dosyć szybkie" - powiedział Jacek Sasin.

W środę sejmowa podkomisja zajmowała się trzema projektami ustaw dotyczącymi kredytów walutowych (prezydenckim i dwoma poselskimi).

Zagłosuj

Która z proponowanych projektów jest najbardziej korzystny dla frankowiczów?

Liczba głosów:

Projekt prezydencki przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Projekt ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 roku).

W myśl projektu PO kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie posiadanego kredytu hipotecznego w walucie obcej, czyli m.in. w szwajcarskim franku. Przewalutowanie miałoby następować po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej i polegać na wyliczeniu różnicy między wartością kredytu po przewalutowaniu, a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca.

Złożony przez klub Kukiz'15 projekt ustawy o "restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów" zakłada, że kredyty w złotych i kredyty denominowane w obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby od początku były kredytami w złotych.

RadioZET.pl/PAP/DG