Zamknij

Zabójstwo 2-miesięcznej dziewczynki. Jest decyzja ws. podejrzanego ojca

23.01.2022 15:01
Areszt dla ojca po zabójstwie 2-miesięcznej dziewczynki
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER, zdj. ilustracyjne

Na trzy miesiące do aresztu trafi 23-letni mężczyzna, podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem dwumiesięcznej córki - zdecydował w niedzielę 23 stycznia Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim na Pomorzu. Od piątku w związku z tą sprawą w areszcie przebywa już matka nieżyjącego niemowlęcia.

Zabójstwo 2-miesięcznej dziewczynki wyszło na jaw w piątek 21 stycznia, gdy o sprawie została zawiadomiona prokuratura.

Informacja o śmierci pobitego dziecka dotarła do śledczych ze szpitala w Starogardzie Gdańskim, do którego trafiło ciężko ranne niemowlę. Mimo walki medyków o jego życie, dziecko nie przeżyło. Tego samego dnia aresztowana została matka dziewczynki.

Zabójstwo 2-miesięcznej dziewczynki. Sąd zdecydował ws. ojca

W niedzielę 23 stycznia sąd zdecydował o podobnym środku zapobiegawczym wobec ojca zmarłego dziecka. Informację przekazała PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Na podstawie wstępnych wyników sekcyjnych ustalono, że zmarła dziewczynka posiadała liczne urazy na całym ciele, w tym złamane rączki. Charakter obrażeń wskazywał, że przemoc wobec niemowlęcia miała miejsce na długo przed tym, jak trafiła do szpitala.

Prokuratura skarżyła początkowy brak aresztu dla ojca

Dziecko wychowywane było przez oboje młodych rodziców. Para miała jeszcze dwoje dzieci w wieku 4 i 2 lat. W tym samym budynku mieszkała babcia kobiety. W mieszkaniu często przebywali inni członkowie rodziny. – W związku z poczynionymi ustaleniami prokurator przedstawił rodzicom dziecka zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, a ojcu dodatkowo posiadania narkotyków. Następnie skierował wnioski o ich tymczasowe aresztowanie - poinformował prok. Mariusz Duszyński z gdańskiej prokuratury.

W piątek Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim zastosował dwumiesięczny areszt wobec 22-letniej matki dziecka, zaś wobec ojca jedynie dozór policji. Na decyzję sądu ws. ojca dziewczynki prokuratura wniosła zażalenie. – W ocenie prokuratora ujawnione na ciele dwumiesięcznego dziecka liczne obrażenia wskazywały na zabójstwo. Ponadto, dobro postępowania i potrzeba wyjaśnienia wszystkich okoliczności śmierci dziecka wymaga, by rodzice, którzy usłyszeli zarzuty, pozostali w izolacji, co uniemożliwiłoby wpływ na ustalenia postępowania - zaznaczył Duszyński.

Para znęcała się też nad pozostałymi dziećmi. "Licznie zasinienia"

Dwoje pozostałych dzieci pary, w ramach współpracy prokuratora z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim, umieszczono w rodzinie realizującej zadania pogotowia opiekuńczego. Również one przeżywały gehennę z rodzicami. – Stan dzieci wskazywał na konieczność udzielenia im pomocy medycznej. U 4-letniej dziewczynki ujawniono zmiany wskazujące na konieczność przeprowadzenia wielu zabiegów chirurgicznych, uraz głowy, liczne zasinienia i zadrapania na całym ciele. Chłopczyk posiadał także liczne zasinienia oraz zadrapania na całym ciele - poinformował prokurator.

Po ujawnieniu tych okoliczności podjęto decyzję o ponownym zatrzymaniu ojca dzieci. – Zatrzymanemu ojcu uzupełniono postanowienie o przedstawieniu zarzutów o znęcanie się nad dziećmi ze szczególnym okrucieństwem i ponownie skierowano wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania - wyjaśnił Duszyński. Rodzicom niemowlęcia za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem grozi kara dożywotniego więzienia.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Robert Pietrzak

C