Zamknij

Matka Kristiny odebrała jej świadectwo. „Do oczu napłynęły łzy”

19.06.2019 10:18

Wyjątkowo smutne było tegoroczne zakończenie roku szkolnego w Mrowinach. Lokalna społeczność wciąż nie otrząsnęła się bowiem z tragedii, jaką było zabójstwo 10-letniej Kristiny. Podczas uroczystości niejednej osobie łzy poleciały z oczu. 

Mrowiny
fot. Grażyna Wiatr/RadioZET

W środę, tuż przed długim weekendem, w całym kraju zaplanowane są uroczystości wieńczące ostatni rok szkolny. Takie też wydarzenie odbyło się w szkole podstawowej w Mrowinach (woj. dolnośląskie), ale miało ono wyjątkowo smutny wydźwięk. Lokalna społeczność nie otrząsnęła się jeszcze bowiem z wielkiej tragedii, która wstrząsnęła okolicą. 

Wzruszające zakończenie roku szkolnego

Jak podaje Fakt24.pl, o godz. 8 rano w budynku szkoły zgromadzili się rodzice, uczniowie oraz kadra pedagogiczna. Atmosfera, czemu trudno się dziwić, nie należała do najlepszych. Zwłaszcza, gdy matka zabitej Kristiny odbierała jej świadectwo - wówczas wiele osób uczestniczących w zakończeniu roku zalało się łzami.

Zobacz także

"Przemówienie wygłosiła dyrektor szkoły w Mrowinach. Nie mówiła o tragedii. Apelowała o to, by wszyscy uważali na siebie podczas wakacji. Po jej wystąpieniu zapadła minuta ciszy" - czytamy na Fakt24.pl.

Pogrzeb Kristiny w sobotę

"W sobotę 22 czerwca o godz. 10 na cmentarzu komunalnym w Żarowie odbędą się uroczystości pogrzebowe Ś.P. Kristiny Na prośbę mamy dziewczynki zwracamy się do wszystkich, którzy będą uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu dziecka, aby na pogrzeb nie przychodzić ubranym w czarnych kolorach. Prosimy, aby przyjść ubranym w kolorach białym i niebieskim. W ulubionych kolorach zmarłej dziewczynki. Prosimy również, aby zabrać ze sobą białe kwiaty" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej gminy Żarów.

Zobacz także

Zaapelowano też do mediów i mieszkańców, którzy będą uczestniczyć w pogrzebie. "Zwracamy się również z prośbą do przedstawicieli mediów oraz do osób zamierzających uczestniczyć w pożegnaniu Kristiny o uszanowanie uczuć i prywatności rodziny oraz o powstrzymanie się od jakiegokolwiek fotografowania, filmowania czy transmitowania online uroczystości pogrzebowej" - napisano w komunikacie.

Zabójstwo w Mrowinach

10-letnia Kristina w ubiegły czwartek około godziny 13 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny, gdzie mieszkała; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od domu. Jej ciało znaleziono tego samego dnia w lesie - sześć kilometrów od Mrowin. Prokuratura w Świdnicy poinformowała w piątek, że przyczyną śmierci 10-letniej dziewczynki były rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Zobacz także

Podejrzany o jej zabójstwo 22-letni Jakub A. został zatrzymany w niedzielę w godzinach popołudniowych. Wieczorem został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy na przesłuchanie. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem - w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok - oraz zarzut podżegania we wcześniejszym okresie innej osoby do udziału w zabójstwie. Według prokuratury podejrzany przyznał się do obu stawianych mu zarzutów także podczas posiedzenia aresztowego w sądzie. We wtorek sąd aresztował go na trzy miesiące.

RadioZET.pl/Fakt24.pl/PAP