Bodnar pyta, jakie kanały TV oglądał za kratkami Stefan W. Służba Więzienna odpowiada serią tweetów

Redakcja
17.01.2019 15:49
Stefan W.
fot. PAP

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził zaniepokojenie, czy rzeczywiście Stefan W., podejrzany o zabójstwa Pawła Adamowicza, miał w więzieniu dostęp do szerokiej gamy programów telewizyjnych i czy mogło to mieć wpływ na jego ogląd świata i zachowanie podczas niedzielnego finału WOŚP. W odpowiedzi Służba Więzienna opublikowała kilka tweetów, w których informuje, do jakich kanałów telewizyjnych mają dostęp osadzeni, i zaprzecza, jakoby ktokolwiek narzucał Stefanowi W., jakie programy ma oglądać. 

W ostatnich dniach w mediach pojawiały się pytania o to, jakie kanały informacyjne podczas pobytu w więzieniu mógł oglądać Stefan W., który zaatakował prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Kwestię tę w swoich wypowiedziach podnosił m.in. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Zobacz także

W środę w programie Onet Opinie rzecznik powiedział: – Do jakich mediów potencjalnie mógł mieć dostęp Stefan W.? Jeżeli on był zamknięty, korzystał tylko z mediów, które są tzw. telewizją naziemną. [...] Nie miał dostępu do internetu ani telewizji kodowanej. [...] Kanał informacyjny, który jest nadawany całą dobę, to TVP Info. Moim zdaniem jest to jedna z kwestii, które należałoby w tej sprawie wyjaśnić. Jakie mogą być konsekwencje braku możliwości dostępu do pluralizmu poglądów i czy to mogło mieć wpływ także na zachowanie – dodał Bodnar.

Służba Więzienna odpowiada na Twitterze

Do polemiki pojawiającej się w mediach odniosła się Służba Więzienna. Na jej profilu na Twitterze pojawiło się kilka wpisów, które pomimo informacyjnego charakteru brzmią dość osobliwie:

„Skazani np. w ZK Malbork mają możliwość oglądania różnych kanałów telewizyjnych. Sami decydują, jakie programy oglądają: TV4, Info Planszowy, TVP Polonia, TV Puls, Polsat, TVN, TVP Gdańsk, TVP 1, TVP 2, TV Trwam, Superstacja, TVN Style, HGTV, Disney Junior, AXN, Mini Mini plus, TVP Kultura, TVN 7, Paramount Chanel HD, TVN 24 Biznes i Świat, TVN 24, Disney Chanel, Viva Polska, TVN Turbo, Nicelodion, Kino Polska, Polsat Film, Polsat Viasat Nature” – napisała SW na Twitterze.

„SW w żaden sposób nie ogranicza skazanym dostępu do informacji i nie wskazuje, jakie programy mają oglądać w telewizji, jak sugerują niektórzy dziennikarze” – dodała w kolejnym wpisie.

SW informowała także, że zachowanie Stefana W. w trakcie odbywania kary „oceniano jako przeciętne”. „Podczas pobytu w izolacji nie sprawiał większych problemów wychowawczych. Funkcjonował właściwie w grupie osadzonych. Otrzymał 1 nagrodę, 2 razy skorzystał z ulgi. Trzy razy był karany dyscyplinarnie” – napisała.

Zamach na Pawła Adamowicza

W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem podczas finału WOŚP. Na scenę, na której się znajdował, wtargnął 27-letni Stefan W. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek zmarł.

Zobacz także

W sobotę w Gdańsku odbędzie się pogrzeb Adamowicza. Wezmą w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Stefan W. został zatrzymany chwilę po dokonaniu zamachu. Usłyszał już zarzut zabójstwa, ale nie przyznał się do winy. Sąd zasądził wobec niego areszt, aczkolwiek obrońca podejrzanego rozważa złożenie zażalenie na tę decyzję. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter/MP