Zamknij

23-letnia Paulina zamordowana i poćwiartowana. Jej były chłopak tłumaczył, że chciała umrzeć

26.10.2021 13:18
proces Patryka D., oskarżonego o zabójstwo Pauliny P.
fot. PAP/Marcin Gadomski

Patryk D. miał zamordować Paulinę P., a potem poćwiartować jej ciało. We wtorek ruszył proces 21-latka. Mężczyzna przyznał się do winy. Grozi mu dożywocie.

Patryk D. oskarżony jest o zabójstwo oraz rozczłonkowanie i ukrycie ciała swojej byłej dziewczyny, Pauliny. Jego proces rozpoczął się we wtorek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Sąd utajnił jego przebieg. Mężczyzna był obecny na sali rozpraw. 

Szczątki kobiety znaleziono 30 kwietnia 2020 r. niedaleko wsi Piotrowo pod Nowym Dworem Gdańskim (Pomorskie). Funkcjonariusze szukali poćwiartowanego ciała przez kilka dni na polach, bo zabójca ukrył je w kilku miejscach.

- Chciałabym go tylko zapytać, dlaczego to zrobił. Moja córka nie zasługiwała na to, co on zrobił z nią, nie ma żadnego wytłumaczenia. Będę czekała na sprawiedliwy wyrok sądu, bo rozmawiać z nim nie chcę. Mam nadzieję, że już nigdy nie wyjdzie zza krat i nikt nie będzie musiał przeżywać tego, co ja - powiedziała dziennikarzom matka ofiary Ewa Pianka (zgodziła się na podanie danych osobowych - red.), cytowana przez PAP.

Kobieta przyniosła do sądu zdjęcie swojej córki oprawione w ramkę. Przyznała, że Paulina znała się z oskarżonym "oko w oko" około dwa lata. - A wcześniej tak w internecie, na portalu społecznościowym gdzieś się kontaktowali i pisali między sobą - mówiła. - Oskarżony bywał u nas w domu. Myśmy dużo ze sobą nie rozmawiali. Był skryty, trudno mi powiedzieć, jakim człowiekiem był - powiedziała matka Pauliny.

Zabójstwo Pauliny P. Matka otrzymała SMS

Dziewczyna pochodziła z Balik pod Łomżą, ale przed śmiercią mieszkała z koleżanką na warszawskiej Białołęce. Na początku marca 2020 r. wyjechała z Warszawy i pojechała do byłego chłopaka do Nowego Dworu Gdańskiego. Wtedy ślad po niej zaginął.

W dniu zaginięcia kobiety jej matka otrzymała SMS: "Mieszkanie mamy na teraz. Chcę trochę czasu dla siebie na własne życie. Żeby spróbować żyć sama. Byłabym wdzięczna za jakieś dwa miesiące bez kontaktu".

Ta wiadomość zaniepokoiła rodzinę, która zgłosiła policji zaginięcie. Funkcjonariusze od początku podejrzewali o zbrodnię byłego chłopaka dziewczyny Patryka D. Mężczyzna był widziany z Pauliną w Nowym Dworze Gdańskim, ale początkowo twierdził, że po spotkaniu się rozstali.

proces Patryka D., oskarżonego o zamordowanie Pauliny P.
fot. PAP/Marcin Gadomski

Patryk D. przyznał się do winy

W maju 2020 r. Patryk D. przyznał się do zabójstwa i złożył obszerne wyjaśnienia. Wskazał śledczym miejsca, gdzie zakopał szczątki dziewczyny. Wykonane badania DNA potwierdziły, że poćwiartowane ciało, to zaginiona w marcu Paulina P.

- W toku sekcji zwłok biegły ustalił, że bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety było uduszenie. Natomiast do rozkawałkowania zwłok doszło po śmierci. Ustalenia biegłego potwierdziły wyjaśnienia Patryka D. - przekazała w lipcu mediom rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Mężczyzna tłumaczył śledczym, że Paulina miała wcześniej myśli samobójcze, nie radziła sobie w dorosłym życiu i chciała, by były chłopak pomógł jej umrzeć. - W toku śledztw nie ujawniono jakiegokolwiek dowodu potwierdzającego wyjaśnienia oskarżonego - podkreśliła Wawryniuk. Jak dodała, z ustaleń prokuratury wynika, że najbardziej prawdopodobnym motywem zabójstwa była zazdrość, która doprowadziła do eskalacji emocji.

Patryk D. został poddany badaniom sądowo-psychiatrycznym. Biegli orzekli, że w chwili popełniania zbrodni był poczytalny. Mężczyźnie grozi dożywocie.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Robert Pietrzak/tvn24.pl