Zamknij

Poćwiartował 23-latkę, potem ukrył jej ciało. Resztę życia spędzi w więzieniu?

12.07.2021 18:22
Zabójstwo i poćwiartowane zwłoki 23-latki. Jest akt oskarżenia
fot. Damian Klamka/East News

Prokuratura w Gdańsku przekazała do sądu akt oskarżenia w sprawie morderstwa 23-letniej Pauliny P. Poćwiartowane zwłoki młodej kobiety odnaleziono w kwietniu 2020 r. nieopodal Nowego Dworu Gdańskiego. Zarzut zabójstwa oraz rozczłonkowania i ukrycia ciała ofiary usłyszał 20-letni Patryk D. Grozi mu dożywocie.

Do makabrycznego zabójstwa 23-letniej Pauliny doszło w kwietniu zeszłego roku. Pod koniec tamtego miesiąca policja znalazła szczątki kobiety niedaleko wsi Piotrowo, pod Nowym Dworem Gdańskim. Funkcjonariusze przez kilka dni szukali poćwiartowanego ciała na polach. Wiedzieli, że zabójca ukrył je w kilku miejscach.

Informacje o zakończeniu śledztwa w sprawie zabójstwa 23-latki przekazała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk. Akt oskarżenia przeciwko byłemu chłopakowi kobiety trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Piotrowo. Poćwiartował i ukrył zwłoki 23-letniej Pauliny. Grozi mu dożywocie 

Pochodząca z Balik pod Łomżą Paulina mieszkała na warszawskie Białołęce. Na początku marca 2020 roku wyjechała jednak ze stolicy do chłopaka, do Nowego Dworu Gdańskiego. Wtedy ślad po niej się urwał. Służby postawiono na alarm, gdy w dniu zaginięcia kobiety jej matka otrzymała SMS: "Mieszkanie mamy na teraz. Chcę trochę czasu dla siebie na własne życie. Żeby spróbować żyć sama. Byłabym wdzięczna za jakieś dwa miesiące bez kontaktu".

Funkcjonariusze od początku podejrzewali o zbrodnię byłego chłopaka dziewczyny, 20-letniego Patryka D. Mężczyznę widziano z Pauliną w Nowym Dworze Gdańskim. Twierdził jednak, że po spotkaniu rozstali się. W maju 2020 r. D. przyznał się jednak do zabójstwa i złożył obszerne wyjaśnienia. Wskazał śledczym miejsca, gdzie zakopał rozczłonowane szczątki dziewczyny. Badania potwierdziły, że to zwłoki zaginionej Pauliny. "W toku sekcji zwłok biegły ustalił, że bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety było uduszenie. Natomiast do rozkawałkowania zwłok doszło po śmierci. Ustalenia biegłego potwierdziły wyjaśnienia Patryka D." - przekazała Wawryniuk.

Oskarżony zeznał, że 23-latka prosiła go, by pomógł jej umrzeć

Mężczyzna tłumaczył śledczym, że Paulina miała wcześniej myśli samobójcze, nie radziła sobie w dorosłym życiu i chciała, by były chłopak pomógł jej umrzeć. Śledczy nie dali wiary tym zeznaniom. "W toku śledztwa nie ujawniono jakiegokolwiek dowodu potwierdzającego wyjaśnienia oskarżonego" - podkreśliła Wawryniuk. Prokuratura ustaliła, że najbardziej prawdopodobnym motywem zabójstwa była zazdrość, która doprowadziła do eskalacji emocji. Patryk D. został poddany badaniom sądowo-psychiatrycznym. Biegli orzekli, że w chwili popełniania zbrodni był poczytalny. To oznacza, że może stanąć przed sądem i odpowiedzieć za zabójstwo. Grozi mu za to nawet dożywocie. Oskarżony przebywa w areszcie.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku  

RadioZET.pl/PAP/Gov.pl/web/po-gdansk

C