Zamknij

Pod żubrzycą załamał się lód. Ponad 60 osób ruszyło jej na pomoc

Redakcja
04.02.2019 12:14
Pod żubrzycą załamał się lód. Ponad 60 osób ruszyło jej na pomoc
fot. OSP Dobiegniew

To była niecodzienna akcja ratunkowa. W niedzielę na jeziorze Ostrowiec w Drawieńskim Parku Narodowym w województwie zachodniopomorskim pod samicą żubra załamał się lód. Zwierzę ratowano przez kilka godzin.

Strażacy z dwóch województw ratowali w niedzielę ważącą ponad 300 kilogramów żubrzycę, która wpadła do przerębla zamarzniętego jeziora i nie mogła się wydostać. Na pomoc wysłano kilka jednostek straży pożarnej oraz Służbę Leśną i pracowników parku – w sumie ponad 60 osób.

– Sytuacja była dosyć trudna, bo strażacy musieli usunąć kilka drzew, żeby dostać się do jeziora. Ratownicy przy pomocy pił i ciężkiego sprzętu utorowali sobie drogę i dopłynęli do żubra – tłumaczy w rozmowie z Radiem ZET Dariusz Szymura z lubuskiej straży pożarnej.

Zobacz także

Żubrzyca Macieja w tarapatach

Żubrzyca zawdzięcza życie nauczycielowi z Drawna, który wypatrzył ją w jeziorze i natychmiast wezwał pomoc. Dzięki sprawnej akcji i zaangażowaniu kilkudziesięciu osób wszystko dobrze się skończyło. Po pięciu godzinach udało się oswobodzić zwierzę z lodowej pułapki i wyciągnąć je na brzeg. Ratownicy przykryli żubrzycę kocami, folią termiczną i podali jej tlen, po czym przekazali pod opiekę Pogotowia Żubrowego. 

– Losy około dwuletniej żubrzycy – nazwanej „Macieja”, na cześć nauczyciela, który ją znalazł, przyrodnicy będą mogli śledzić dzięki założonej jej obroży telemetrycznej. Umożliwi to poznanie tras jej wędrówek, a także szybką reakcję, gdyby znowu wpadła w tarapaty – powiedział dyr. Drawieńskiego Parku Narodowego Paweł Bilski.

RadioZET/Gazeta Lubuska/PAP/MaOs/MK