Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pod żubrzycą załamał się lód. Ponad 60 osób ruszyło jej na pomoc

04.02.2019 12:14
xxx wiadomosci

To była niecodzienna akcja ratunkowa. W niedzielę na jeziorze Ostrowiec w Drawieńskim Parku Narodowym w województwie zachodniopomorskim pod samicą żubra załamał się lód. Zwierzę ratowano przez kilka godzin.

Pod żubrzycą załamał się lód. Ponad 60 osób ruszyło jej na pomoc fot. OSP Dobiegniew

Strażacy z dwóch województw ratowali w niedzielę ważącą ponad 300 kilogramów żubrzycę, która wpadła do przerębla zamarzniętego jeziora i nie mogła się wydostać. Na pomoc wysłano kilka jednostek straży pożarnej oraz Służbę Leśną i pracowników parku – w sumie ponad 60 osób.

– Sytuacja była dosyć trudna, bo strażacy musieli usunąć kilka drzew, żeby dostać się do jeziora. Ratownicy przy pomocy pił i ciężkiego sprzętu utorowali sobie drogę i dopłynęli do żubra – tłumaczy w rozmowie z Radiem ZET Dariusz Szymura z lubuskiej straży pożarnej.

Żubrzyca Macieja w tarapatach

Żubrzyca zawdzięcza życie nauczycielowi z Drawna, który wypatrzył ją w jeziorze i natychmiast wezwał pomoc. Dzięki sprawnej akcji i zaangażowaniu kilkudziesięciu osób wszystko dobrze się skończyło. Po pięciu godzinach udało się oswobodzić zwierzę z lodowej pułapki i wyciągnąć je na brzeg. Ratownicy przykryli żubrzycę kocami, folią termiczną i podali jej tlen, po czym przekazali pod opiekę Pogotowia Żubrowego. 

– Losy około dwuletniej żubrzycy – nazwanej „Macieja”, na cześć nauczyciela, który ją znalazł, przyrodnicy będą mogli śledzić dzięki założonej jej obroży telemetrycznej. Umożliwi to poznanie tras jej wędrówek, a także szybką reakcję, gdyby znowu wpadła w tarapaty – powiedział dyr. Drawieńskiego Parku Narodowego Paweł Bilski.

RadioZET/Gazeta Lubuska/PAP/MaOs/MK

Oceń