Zamknij

Akcja saperów w Policach. Swoje domu musiało opuścić 25 tysięcy osób

Redakcja
09.12.2018 08:37
Zachodniopomorskie. Ewakuacja w Policach z powodu niewybuchu
fot. PAP/Marcin Bielecki

W niedzielny poranek odbyła się ewakuacja części mieszkańców Polic (woj. zachodniopomorskie). Swoje domy będzie musiało opuścić około 25 tys. ludzi. Powodem jest akcja wydobycia bomby lotniczej z drugiej wojny światowej. Ładunek został bezpiecznie przewieziony na poligon.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Niewybuch będzie zdetonowany na poligonie w Drawsku Pomorskim.

- Konwój z bombą lotniczą z policyjną eskortą wyruszył właśnie z Polic – powiedziała w niedzielę podkomisarz Anna Gembala z zachodniopomorskiej policji.

- Wcześniej saperzy z 5. Pułku Inżynieryjnego ze szczecińskich Podjuch wydobyli niewybuch. Konwój transportujący bombę jedzie na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie niewybuch zostanie zdetonowany – dodała.

Jak oceniła Gembala, podjęcie bomby i ewakuacja mieszkańców przebiegły bez zakłóceń.

Zobacz także

Ewakuację zaplanowano w godzinach od 6 do 9. Natomiast samo wydobycie bomby odbędzie się do 1:.30. Powrót mieszkańców do domów zaplanowano po przeprowadzeniu akcji w niedzielę po godzinie 12, na sygnał służb zarządzania kryzysowego.

Na ważący około 250 kilogramów niewybuch natrafiono w ubiegły czwartek na ul. Tanowskiej podczas prac ziemnych. Obszar zagrożony eksplozją obejmuje teren o promieniu półtora kilometra od bomby. W tej strefie mieszka około 25 tys. ludzi.

Zobacz także

Ewakuacja obejmuje wszystkie osoby przebywające na terenie Polic z wyłączeniem ulic: Piaskowej, Bursztynowej, 26 Kwietnia, 1 Maja, Okulickiego, Roweckiego, Kresowej i Korczaka oraz osiedli Mścięcino i Jasienica.

Miejsca wyznaczone do przebywania ludności na czas akcji to szkoły podstawowe nr 8 i 2 w Policach. Wszelkie informacje o ewakuacji można otrzymać, dzwoniąc pod numery telefonów 91-317-62-72 lub 986.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD