Zamknij

Wzmożona kontrola cudzoziemców? MON prosi o informacje

Redakcja
29.05.2017 08:35
Wzmożona kontrola cudzoziemców? MON prosi o informacje
fot. Flickr

Urzędy w województwie zachodniopomorskim będą zbierać informacje o polskich obywatelach innych narodowości i cudzoziemcach. 

Wojewoda zachodniopomorski, Krzysztof Kozłowski, w piśmie skierowanym do wójtów, burmistrzów i prezydentów na Pomorzu Zachodnim prosi o zbieranie informacji na temat osób innych narodowości posiadających polskie obywatelstwo. Nowy pomysł ma objąć też cudzoziemców z prawem pobytu w naszym kraju, niekoniecznie legitymującym się polskim obywatelstwem. 

Polecenie miało wyjść od ministerstwa obrony narodowej. Wiceszef resortu uważa, że zbieranie danych o obcokrajowcach przez polskie instytucje to oczywistość i obowiązek państwa. Argumentuje tę decyzję "kwestiami bezpieczeństwa". 

Z kolei Sławomir Nitras z PO uważa, że oznaczać to będzie jedynie wzmożoną nieufność wycelowaną w cudzoziemców. - Przypomnę, że prawie pół miliona Polaków deklaruje inną narodowość niż polska - mówi. 

Jacek Sasin przyznaje, że zagrożenie w Europie często jest powodowane przez działalność osób przybywających na stary kontynent. 

O sprawie pierwsze poinformowały "Fakty" TVN. 

RadioZET.pl/TVN/KM