Dramatyczne zdjęcia z Pomorza Zachodniego. Setki śniętych ryb na brzegu jeziora

17.06.2019 16:52
Zachodniopomorskie. Setki śniętych ryb na jeziorze Jamno
fot. Screen Youtube / KoszalinInfo TV

O śniętych rybach na Jeziorze Jamno w województwie zachodniopomorskim poinformowało w poniedziałek koszalińską delegaturę WIOŚ Stowarzyszenie Fundacji "Jantar". Na miejscu są już inspektorzy.

Przerażające zdjęcia z Jeziora Jamno na Wybrzeżu Słowińskim obiegły internet w poniedziałek po południu. Wtedy też do koszalińskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie wpłynęło zgłoszenie o śniętych rybach. "Na zdjęciach wygląda, że są to setki sztuk. Inspektorzy są w terenie. Wykonują oględziny i pobierają próbki wody do badań" – mówi  Beata Atałap z koszalińskiej delegatury WIOŚ.

Co się stało? Jak tłumaczy Atałap, na razie trudno mówić jednoznacznie o przyczynach zjawiska, choć prawdopodobnie chodzi o drastyczne zmniejszenie ilości tlenu w wodzie, czyli przyduchę, która z kolei może być spowodowana zakwitem sinic. A te są dla ryb niebezpieczne, bo wytwarzają toksyny.

WIOŚ nie wyklucza też jednak niekontrolowanego wycieku ścieków. Wiadomo, że do jeziora Jamno trafiają ścieki oczyszczone z oczyszczalni Jamno, ale "one są odprowadzane cały rok". Odprowadza je też oczyszczalnia w Mielnie, więc "dostęp biogenów, czyli związków azotu i fosforu jest nieustanny".

Wstępne wyniki badań powinny być znane za kilka dni. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/koszalininfo.pl