Zamknij

Czad zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje 20-latek

Redakcja
05.02.2018 19:16
Czad zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje 20-latek
fot. Flickr.com

Nie żyje 20-letni mieszkaniec Nowych Bielic, który najprawdopodobniej zatruł się tlenkiem węgla. Bezskuteczna reanimacja trwała kilkadziesiąt minut.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na miejsce wezwane zostały dwa zastępy straży pożarnej z Koszalina i ochotniczej jednostki z Biesiekierza.

Zobacz także

Okoliczności śmierci mężczyzny wyjaśni policja.

Czad - cichy zabójca

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni.

Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.

RadioZET.pl/PAP,KPP Będzin/DG