Zamknij

Zaćmienie Księżyca? Jakie zaćmienie... cała Polska patrzyła w niebo, wielu nic nie zobaczyło [ZDJĘCIA]

Redakcja
27.07.2018 22:59
 Zaćmienie Księżyca następuje, gdy naturalny satelita Ziemi znajduje się po przeciwnej stronie naszej planety niż Słońce, oraz wejdzie w cień Ziemi.  Tegoroczne zaćmienie potrwa niemal 1 godzinę i 45 minut. Następne takie równie długie zjawisko będzie można zaobserwować w 2123 r.
fot. PAP

Piątkowy wieczór upłynął pod znakiem całkowitego zaćmienia Księżyca. Zjawisko było o tyle nietypowe, że trwało najdłużej w tym stuleciu. Księżyc schował się w cieniu Ziemi na 103 minuty. Problem jednak w tym, że w wielu miejscach Polski - mimo wcześniejszych zapowiedzi astronomów - nic nie było widać.

W piątkowy wieczór w Polsce można było obserwować najdłuższe w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca. Rozpoczęło się o godz. 21:30 i trwało przez 1,5 godziny. Nietypowe zjawisko astronomiczne można było dostrzec gołym okiem... pod warunkiem, że nie zasłoniły go chmury.

Wystarczy rzucić okiem na media społecznościowe, żeby znaleźć lawinę postów zawiedzionych osób.

- Bylo to zacmienie i ledwo co zovaczylam i juz mi sie ziewac chce (pisownia oryginalna) - pisze jedna z użytkowniczek Twittera.

- Jedyne zaćmienie jakie mam to k... umysłowe (pisownia oryginalna) - napisał bardziej wzburzony internauta.

- Najdłuższe od 100 lat zaćmienie księżyca nastąpi już dziś muszę je zobaczyć... Chmury. Nie tym razem - dodał kolejny użytkownik Twittera.

Jeśli znaleźliście się w tłumie pechowców, mamy dobrą wiadomość. Poniżej znajdziecie galerię, dzięki której zobaczycie, co was ominęło.

Zaćmienie Księżyca następuje, gdy naturalny satelita Ziemi znajduje się po przeciwnej stronie naszej planety niż Słońce, oraz wejdzie w cień Ziemi. Następne takie równie długie zjawisko będzie można zaobserwować w 2123 r.

RadioZET.pl/maal

C