Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tak markety oszukują nas na ziemniakach. Rząd bierze się za to

13.06.2018 08:23
xxx wiadomosci

Sprzedawane w marketach francuskie czy egipskie ziemniaki nie będą już udawać krajowych. Rząd przygotowuje zmiany w przepisach dotyczące oznaczania produktów. Mają one ukrócić nieuczciwe praktyki stosowane przez duże sieci handlowe. 

Tak markety oszukują nas na ziemniakach. Rząd bierze się za to fot. Shutterstock

Powszechnym stał się proceder, że wielkie sieci handlowe sprowadzają zagraniczne ziemniaki, przepakowują je i sprzedają jako polski produkt. Teoretycznie etykieta o takiej treści jest zgodna z przepisami, ale w praktyce wprowadza w błąd.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rząd planuje zmiany w tej kwestii. Ministerstwo Rolnictwa chce, aby na etykiecie znalazł się także kraj pochodzenia danego warzywa. Rolnicy popierają takie rozwiązanie, jednak mają co do niego pewne uwagi. Ich zdaniem ministerstwo w proponowanych przepisach przerzuciło odpowiedzialność nakładania kar na lokalnych urzędników, którzy mogą czuć obawę przed zadzieraniem z wielkimi sieciami handlowymi. 

Sklepy oszukują także na przyprawach?

Po tym, gdy w wiadomościach Radia ZET o godzinie 8 informowaliśmy o ziemniakach w supermarketach, natychmiast dostaliśmy wiele zgłoszeń od słuchaczy, którzy zwracają uwagę także na inne produkty, które sprzedawane są jako polskie, choć to niemożliwe.

Treść e-maila od słuchacza:

"Wszelkiego rodzaju mieszanki przyprawowe są traktowane takimi samymi przepisami.Np Przyprawa do kurczaka w skład wchodzą różnorodne przyprawy ziołowe i korzenne, między innymi: sól, imbir, curry, majeranek, pieprz czarny, papryka słodka i ostra, czosnek, kolendra, kminek, goździki oraz ziele angielskie.kraj pochodzeniaOLSKA ponieważ mieszanka jest zrobiona w Polsce, a proszę zwrócić uwagę że imbir, kurkuma, goździki, pieprz nie rośnie w Polsce.Wątpię też że do takiej mieszanki jest dodawany czosnek polski - ja osobiście jeszcze nie spotkałam się z mielonym lub granulowanym czosnkiem polskim.Przyprawy te mieszane są w Polsce dlatego kraj pochodzenia jest na etykiecie POLSKA."

Mariusz Gierszewski, Radio ZET/ŁS

Oceń