Tak markety oszukują nas na ziemniakach. Rząd bierze się za to

Redakcja
13.06.2018 08:23
Tak markety oszukują nas na ziemniakach. Rząd bierze się za to
fot. Shutterstock

Sprzedawane w marketach francuskie czy egipskie ziemniaki nie będą już udawać krajowych. Rząd przygotowuje zmiany w przepisach dotyczące oznaczania produktów. Mają one ukrócić nieuczciwe praktyki stosowane przez duże sieci handlowe. 

Powszechnym stał się proceder, że wielkie sieci handlowe sprowadzają zagraniczne ziemniaki, przepakowują je i sprzedają jako polski produkt. Teoretycznie etykieta o takiej treści jest zgodna z przepisami, ale w praktyce wprowadza w błąd.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rząd planuje zmiany w tej kwestii. Ministerstwo Rolnictwa chce, aby na etykiecie znalazł się także kraj pochodzenia danego warzywa. Rolnicy popierają takie rozwiązanie, jednak mają co do niego pewne uwagi. Ich zdaniem ministerstwo w proponowanych przepisach przerzuciło odpowiedzialność nakładania kar na lokalnych urzędników, którzy mogą czuć obawę przed zadzieraniem z wielkimi sieciami handlowymi. 

Sklepy oszukują także na przyprawach?

Po tym, gdy w wiadomościach Radia ZET o godzinie 8 informowaliśmy o ziemniakach w supermarketach, natychmiast dostaliśmy wiele zgłoszeń od słuchaczy, którzy zwracają uwagę także na inne produkty, które sprzedawane są jako polskie, choć to niemożliwe.

Treść e-maila od słuchacza:

"Wszelkiego rodzaju mieszanki przyprawowe są traktowane takimi samymi przepisami.Np Przyprawa do kurczaka w skład wchodzą różnorodne przyprawy ziołowe i korzenne, między innymi: sól, imbir, curry, majeranek, pieprz czarny, papryka słodka i ostra, czosnek, kolendra, kminek, goździki oraz ziele angielskie.kraj pochodzeniaOLSKA ponieważ mieszanka jest zrobiona w Polsce, a proszę zwrócić uwagę że imbir, kurkuma, goździki, pieprz nie rośnie w Polsce.Wątpię też że do takiej mieszanki jest dodawany czosnek polski - ja osobiście jeszcze nie spotkałam się z mielonym lub granulowanym czosnkiem polskim.Przyprawy te mieszane są w Polsce dlatego kraj pochodzenia jest na etykiecie POLSKA."

Mariusz Gierszewski, Radio ZET/ŁS