Zamknij

Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach. Widoczność nie przekracza 50 metrów

Redakcja
31.12.2018 13:44
Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach. Widoczność nie przekracza 50 metrów
fot. Shutterstock

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Na połoninach widoczność nie przekracza 50 metrów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu" - powiedział w poniedziałek rano PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Grzegorz Mołczan.

Przypomniał, że w górnych partiach gór leży średnio 70 cm. Miejscami zaspy mogą jednak przekraczać nawet półtora metra. Z kolei w położonych niżej miejscowościach leży ok. 16 cm śniegu.

Zobacz także

Rano na Połoninie Wetlińskiej było pięć stopni mrozu, a wiatr wiał tam z prędkością 38 km/godz. Natomiast w bieszczadzkich dolinach, m.in. w Ustrzykach Górnych, notowano minus jeden stopień Celsjusza. W Cisnej i Ustrzykach Górnych jest bezwietrznie.

Wybierający się góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. "Trzeba też zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikacja +Ratunek+ oraz ciepłe napoje. Idąc na górską wycieczkę, należy też zabezpieczyć się przed możliwym wychłodzeniem" - dodał ratownik dyżurny GOPR.

RadioZET.pl/PAP/BM