RCB alarmuje. Zagrożenie pożarowe w Polsce

Redakcja
20.05.2017 09:36
RCB alarmuje. Zagrożenie pożarowe w Polsce
fot. Pixabay

Ponad 1000 pożarów lasów wybuchło w Polsce od początku roku. Dziewięć na dziesięć z nich powodowanych jest przez człowieka - podkreślił rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie pożarowe na terenie niemal całego kraju. Apeluje o zachowanie ostrożności!

Leśnicy codziennie od 1 marca do 31 października określają stopnie zagrożenia pożarowego na podstawie pomiaru m.in. wilgotności ściółki w lesie i wilgotności powietrza.

Gdy zagrożenie pożarami w lasach jest duże, sytuację monitorują samoloty patrolowe i patrole piesze. Gdy w ciągu pięciu kolejnych dni wilgotność ściółki (mierzona rano) spada poniżej 10 procent, wprowadza się zakaz wstępu do lasu.

95 procent pożarów lasów powstaje z winy człowieka. W lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie można używać otwartego ognia, palić tytoniu, wyrzucać niedopałków papierosów, palić śmieci. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat do 500 zł.

"Dziewięć na dziesięć pożarów powodowanych jest przez człowieka. Większość z nich to pożary małe, dzięki doskonałemu systemowi monitorowania obszarów leśnych, który powstał po 1992 roku po pożarach w Kuźni Raciborskiej. To nie tylko system obserwacji, ale również kamery przemysłowe, samoloty patrolowe oraz sieć dróg i właściwa gospodarka leśna oraz budowanie zbiorników wodnych" - powiedział rzecznik PSP.

Na przełomie sierpnia i września 1992 roku w Kuźni Raciborskiej spłonęło ponad 9 tys. ha lasu. W trwającej 124 godzin akcji ratowniczej zginęło dwóch strażaków.

RadioZET.pl/RCB/PAP/DG