Zamknij

Zagrożenie w całym kraju rośnie. Służby ostrzegają przed pożarami

Magdalena Kulej
14.07.2020 12:55
pożar
fot. Evgeny Yepanchintsev/East News, zdjęcie ilustracyjne

Rośnie się zagrożenie pożarowe w kraju. Sytuacja jest niepokojąca. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w województwach wielkopolskim, lubuskim, w północnej części dolnośląskiego i na południu zachodniopomorskiego, ale alertami objęto już niemal całą Polskę.

Zagrożenie pożarowe nie tylko utrzymuje się w większości lasów w Polsce, ale i rośnie. Według mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa średni alert zagrożenia pożarowego obowiązuje na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskie, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, a także w centralnej i południowej części woj. wielkopolskiego, na północy woj. lubuskiego, na południu woj. dolnośląskiego i w północnej części woj. małopolskiego.

Najniższy stopień alertu pożarowego występuje z kolei w centralnej części woj. zachodniopomorskiego, południowej części woj. mazowieckiego, centralnych powiatach woj. lubelskiego oraz na północy woj. małopolskiego.

Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach wynika z panującej w kraju suszy. Leśnicy apelują, by zachować ostrożność i być czujnym na wszelkie oznaki ognia czy nieodpowiedzialne zachowanie. 

screenshot-bazapozarow.ibles.pl-2020.07.14-12_50_06
fot. IBL

Pożar w Puszczy Bieniszewskiej

Przypomnijmy, że w niedzielę ogromny pożar wybuchł w Puszczy Bieniszewskiej w miejscowości Daninów w województwie wielkopolskim. Płonęło igliwie i gałęzie po wycince, potem żywioł trawił młode drzew. Łącznie spłonęły 42 ary lasu. Zdaniem leśników chodzi o podpalenie. Wyznaczono nagrodę 5 tysięcy złotych za pomoc w ujęciu sprawcy. Informacje można kierować do policji lub bezpośrednio do Nadleśnictwa w Koninie.

RadioZET.pl/PAP/Remiza.pl