Atak zimy w Tatrach. TOPR ostrzega przed lawinami [GALERIA]

Redakcja
18.04.2017 10:14
Atak zimy w Tatrach. TOPR ostrzega przed lawinami [GALERIA]
fot. screen/twitter

Do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W nocy z poniedziałku na wtorek w Zakopanem spadło kilkanaście centymetrów śniegu. Na podhalańskie drogi wyjechały pługopiaskarki.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Roman Leśniak powiedział, że drogi na południu Małopolski są przejezdne, a na jezdniach cały czas pracują pługopiaskarki.

Jak poinformowała dyżurna synoptyk Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, na Kasprowym Wierchu leży już 140 cm śniegu i ciągle przybywa. Według meteorologów, śnieg będzie padać jeszcze przez najbliższe dni.

Zobacz także

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy - informują pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szlaki zasypane są warstwą świeżego śniegu, a przebieg traktów jest niewidoczny. Miejscami potworzyły się spore zaspy, a w partiach graniowych nawisy śnieżne.

Ratownicy TOPR informują, że wysoko w górach pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana z podłożem, a wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu. Możliwe jest także samorzutne wyzwolenie lawin.

RadioZET.pl/PAP/DG