Zamknij

Kulisy decyzji premiera i prezydenta. W marszu mieli uczestniczyć neofaszyści z wielu krajów

Redakcja
08.11.2018 11:38
Kulisy decyzji premiera i prezydenta. W marszu mieli uczestniczyć neofaszyści z wielu krajów

„Rzeczpospolitej” udało się ustalić, że wspólna decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego była podyktowana doniesieniami, które docierały z zagranicy do polskich służb.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wynikało z nich, że w marszu organizowanym przez narodowców miały wziąć udział grupy neofaszystowskie z wielu europejskich państw. Według informacji pozyskanych przez dziennikarzy gazety to właśnie dlatego premier Morawiecki zapowiedział, że nie będzie uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Podjęto środki bezpieczeństwa

Decyzja premiera i głowy państwa podparta jest obawami związanymi z tym, co wydarzyło się na zeszłorocznym marszu organizowanym przez narodowców – podaje gazeta. Wśród demonstrujących pojawiły się transparenty z hasłami takimi jak „Biała Europa braterskich narodów” lub „Europa będzie biała albo bezludna”. Hasła te trafiły na okładki zagranicznych gazet i były szeroko komentowane przez światowe media.

Zobacz także

Ponadto „Rzeczpospolita” dowiedziała się, że zastosowano wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa, aby nie dopuścić neofaszystowskich środowisk do udziału w uroczystości państwowej organizowanej przez głowę państwa i szefa rządu.

Zobacz także

Spotkanie prezydenta i premiera

Środowa decyzja prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazaniu Marszu Niepodległości organizowanego z ramienia środowisk narodowych odbiła się szerokim echem i wzbudziła ogromne kontrowersje. Tego samego dnia doszło do pilnie zaaranżowanego spotkania Andrzeja Dudy z Mateuszem Morawieckim, podczas którego wspólnie zdecydowali o organizacji marszu o charakterze państwowym. Zgodnie z prawem wyklucza on organizację podobnych wydarzeń w tym dniu.

RadioZET/rp.pl/onet.pl/JZ