Zakaz dorabiania do etatu. Jest nowa propozycja zmiany prawa pracy

13.02.2018 11:59

Chcąc dorobić do pensji, należy założyć firmę — tak w skrócie wygląda nowa propozycja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, zgodnie z którą wykonywanie usług na umowie o dzieło bądź zlecenie będzie możliwe tylko w ramach samozatrudnienia.

Zakaz dorabiania do etatu. Jest nowa propozycja zmiany prawa pracy fot. Pixabay
Zagłosuj

Dorabiasz po godzinach do pensji?

Nowa propozycja Komisji stworzy niemały problem dla milionów zatrudnionych Polaków, którzy w jakiś sposób dorabiają sobie do pensji. — Jeśli nauczyciel angielskiego zechce udzielać prywatnych lekcji, będzie musiał założyć działalność gospodarczą. Jeśli pielęgniarka zamierza dodatkowo pracować w innym szpitalu na zlecenie, to także musi być przedsiębiorcą — wyjaśnia wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej, prof. Monika Gładoch.

Utrudnienia dla wszystkich

Zmiana w prawie ma objąć wszystkie grupy zawodowe. — Dotyczy to każdego, kto zechce dorabiać do pensji. Na dotychczasowych zleceniach lub umowach o dzieło nie będzie można świadczyć usług bez zarejestrowania działalności — podkreśla Gładoch.

Wzrośnie szara strefa

Pracownicy, chcąc dorabiać do pensji zgodnie z prawem, musieliby ponieść koszty założenia i prowadzenia działalności gospodarczej. — Te pomysły to terapia szokowa dla rynku pracy. Miałyby sens, gdyby pracownicy na etacie zarabiali tak wiele, że dorabianie stałoby się zbędne lub bardzo rzadkie — dodaje Gładoch. Nietrudno przypuszczać, że nowa propozycja znacznie zwiększyłaby szarą strefę w Polsce.

RadioZET.pl/nowyoutsourcing.pl/strz

Oceń