Zakaz handlu alkoholem po 22. Pierwsze gminy są za!

14.03.2018 21:19

W cieniu ustawy o zakazie handlu w niedzielę weszło w życiu prawo pozwalające samorządom na zakaz sprzedaży mocnych trunków po godzinie 22. Pierwsze gminy już nad tym pracują — informuje środowa „Rzeczpospolita”.

Alkohol fot. Shutterstock.com

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebook

Zagłosuj

Zakaz sprzedaży alkoholu po 22. Popierasz?

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi obowiązuje od ostatniego piątku, a Państwowa Agencja Problemów Alkoholowych otrzymuje już sygnały od samorządów z całego kraju z deklaracjami wprowadzenia nowych regulacji na swoim terenie.

— W poniedziałek rozmawiałem o tym z prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, która jest zdecydowanie za — powiedział „Rz” Krzysztof Brzózka z PARPA.

Ustawa pozwala samorządom na wprowadzenie zakazu handlu alkoholem od godz. 22 do 6 rano. Dotyczy to wszystkich punktów handlowych, wyłączona z tego jest gastronomia, jeśli trunek jest spożywany na miejscu. Ustawa wprowadza też ogólny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, choć można wprowadzić wyjątki — czytamy w gazecie.

Handlowcy przyznają, że zwłaszcza średniej wielkości i mniejsze miasta planują wprowadzenie takich regulacji na swoim terenie, co branżę mocno niepokoi.

— To złe prawo i powtarzaliśmy to wielokrotnie podczas prac nad nowelizacją ustawy. Bardzo nas ciekawi, jak gminy podejdą np. do sprzedaży alkoholu na stacjach paliw — skomentował dla „Rz” Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. 

Zakaz handlu w niedziele 

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe — pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu — ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo — ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń