Zamknij

Zakaz handlu także w soboty. Rafalska: Zmiany zaczęłyby obowiązywać w pierwszym kwartale przyszłego roku

Redakcja
25.10.2018 13:11
Zakaz handlu w niedzielę
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

„Solidarność” domaga się od rządu wydłużenia zakazu handlu w niedzielę. Propozycja ta najprawdopodobniej zyska poparcie rządu. – Zmiany zaczęłyby obowiązywać w pierwszym kwartale przyszłego roku – mówi reporterowi Radia ZET minister Rafalska. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że rozszerzony zakaz handlu w niedzielę zostanie wprowadzony bardzo szybko. „Solidarność” chce, żeby zakaz obowiązywał od godziny 22 w soboty do piątej rano w poniedziałki.

– Myślę, że w listopadzie lub w grudniu możemy przystąpić do prac w parlamencie. Zmiany zaczęłyby obowiązywać w pierwszym kwartale przyszłego roku – powiedziała reporterowi Radia ZET Elżbieta Rafalska. 

Zobacz także

Zdaniem związkowców firmy handlowe często każą pracownikom kończyć pracę dłużej w soboty i wcześniej przychodzić w poniedziałki.

Zakaz handlu w niedziele 

Ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca br. Zakłada ona, że w tym roku, w każdym miesiącu, będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku. 

Ustawa zawiera zarazem cały katalog wyłączeń spod tego zakazu.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Kiedy nie zrobimy zakupów? Oto KALENDARZ NIEDZIEL BEZ HANDLU

RadioZET.pl/tom/DG 

C