Zamknij

NOWE! Wiemy, co dalej z ustawą o zakazie handlu w niedzielę

Redakcja
28.09.2017 22:26
NOWE! Wiemy, co dalej z ustawą o zakazie handlu w niedzielę
fot. Pixabay

Sejmowa podkomisja zajmie się projektem ustawy dot. handlu w niedzielę 11 października - powiedział w czwartek Janusz Śniadek (PiS). Dodał, że posłowie PiS przygotowali pakiet poprawek do tego projektu. Jedna z nich proponuje ograniczenie handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

Zagłosuj

Którą z wymienionych poniżej opcji popierasz?

Liczba głosów:

Jak mówił podczas posiedzenia podkomisji ds. rynku pracy jej przewodniczący Janusz Śniadek, ws. projektu ustawy prowadzone są "bardzo istotne prace, uzgodnienia" z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej. Ich głównym zagadnieniem jest stopień ograniczenia handlu w niedziele. Poinformował, że jest autorem poprawki, aby było to "w drugą i czwartą niedzielę miesiąca".

- Jest także cały szereg innych ewentualnych poprawek, o których rozmawiamy i próbujemy je jakoś docierać tak, żeby dobrnąć do końca prac nad tą ustawą - dodał. Inne poprawki dotyczą między innymi słownika pojęć oraz szeregu wyjątków, których nie obejmie ustawa.

- Kiedy dyskutowaliśmy nad przedmiotowym i podmiotowym zakresem tej ustawy, zastanawialiśmy się, kogo i co ona ma chronić - mówił Śniadek. - Kiedy mówimy o zakazie handlu, myślimy o ochronie rodziny (...), ale myślimy również o ochronie pracowników w równym stopniu. Myślimy o ochronie uczciwej konkurencji - ochronie tych pracodawców, którzy, zakładam, w większości będą respektowali regulacje zawarte w tej ustawie - tłumaczył.

- Nie mam cienia wątpliwości, że obrona rynku, obrona uczciwej konkurencji będzie wymagała jak najskuteczniejszych instrumentów do egzekucji tej ustawy - powiedział.

Zobacz także

Dodał, że zostanie zgłoszona także poprawka "jasno wskazująca, że wszystkie kwestie nieuregulowane w tej ustawie, dotyczące czy wynikające z wykonywania pracy przez pracowników, uregulują odpowiednie osobne artykuły Kodeksu pracy".

Zapowiedział, że 9 lub 10 października odbędzie się spotkanie z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej, podczas którego będzie miała miejsce dyskusja dot. poprawek zgłoszonych do projektu. Kolejne posiedzenie podkomisji ds. rynku pracy, na którym zostanie rozpatrzony projekt ustawy wraz z poprawkami, odbędzie się 11 października.

Śniadek wyraził przekonanie, że prace nad ustawą uda się zakończyć tak, aby jej przepisy weszły w życie 1 stycznia 2018 roku.

"Dobry kompromis"

W czwartek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ocenił, że zakaz handlu w co drugą niedzielę to "dobry kompromis". - Optującym za tym, by wszystkie niedziele były wolne zdarzają się dni, gdy kupują coś w niedzielę, a przedsiębiorcy, którzy chcą, by wszystkie niedziele były pracujące, chyba nie pracują we wszystkie niedziele - mówił wicepremier.

- Patrząc przez pryzmat osobistych doświadczeń myślę, że szukanie kompromisu jest tutaj właściwe - dodał.

RadioZET.pl/PAP/DG