Zamknij

Biedronka korzysta z przepisów. Kolejne sklepy czynne mimo zakazu handlu

Redakcja
17.03.2018 17:09
Biedronka
fot. Bartosz Banka / Agencja Gazeta

Sieć sklepów Biedronka wykorzystuje wyjątki w ustawie o zakazie handlu w niedziele. Popularny dyskont otworzy kolejne dwa sklepy w najbliższą niedzielę. To już siedem placówek, które będą działać, mimo zakazu - podaje portal Money.pl. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. 18 marca tego roku będzie drugą niedzielą, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepów. Sieć sklepów Biedronka omija zakaz, korzystając z wyjątków w ustawie. W ubiegłą niedzielę otwarto pięć placówek: na dworcach Warszawa Centralna i Wschodnia oraz po jednym w Krakowie, Poznaniu i Grudziądzu.

Jak podaje portal Money.pl, do wymienionych wyżej miast dołączą jeszcze Wrocław i Świecie. Wrocławska Biedronka zlokalizowana jest na Dworcu Głównym. Druga z nich znajduje się w dawnym budynku dworca PKS.

Zobacz także

- Otwarcie sklepu w niedzielę objętą zakazem jest decyzją biznesową pracodawcy, który jest nastawiony na czysty zysk. Te kilka Biedronek wielkiej zmiany w ogólnym zysku Jeronimo Martins Polska nie przyniesie, ale wydaje nam się, że to manifestacja sieci i próba pokazania tego, że skoro jest dużym pracodawcą, zatrudniającym kilka tysięcy pracowników, to może dyktować prawo – twierdzi Robert Jacyno, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność '80".

Biuro prasowe Jeronimo Martins Polska potwierdziło Money.pl, że rzeczywiście kolejne sklepy Biedronka będą czynne - we Wrocławiu przy Dworcu Głównym w godzinach od 9:00 do 20:00, a przy dworcu autobusowym w Świeciu od 8:00 do 20:00.

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca br. Zakłada ona, że w tym roku, w każdym miesiącu, będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

Kiedy nie zrobimy zakupów? Oto KALENDARZ NIEDZIEL BEZ HANDLU

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

RadioZET.pl/Money.pl/PAP/DG